Nadawanie uprawnień do prowadzenia kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego przez uczelnie niemedyczne.

Akty korporacyjne

KAAUM.2019.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 81/2019
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 07 marca 2019 r.
w sprawie: nadawania uprawnień do prowadzenia kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego przez uczelnie niemedyczne

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1), w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Negatywnie opiniuje nadawanie uprawnień do prowadzenia kierunków: lekarskiego i lekarsko-dentystycznego przez uczelnie niemedyczne.
2. 
Uznaje, że aktualna liczba uczelni prowadzących kształcenie na ww. kierunkach jest dostateczna i dalsze zwiększenie liczby studentów może być zrealizowane przez te uczelnie przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania.
3. 
Uzasadnienie stanowiska, o którym mowa w ust. 1 stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.
§  2. 
Upoważnia Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały do Ministra Zdrowia, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Uzasadnienie

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych wskazuje na brak zasadności nadawania niemedycznym szkołom wyższym uprawnień do prowadzenia kierunków: lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Równocześnie Konferencja deklaruje możliwość wzrostu liczby przyjęć na ww. kierunki przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania ze strony właściwych resortów.

KRAUM wyraża zaniepokojenie, że pomimo zapisu art. 53 ust. 6 Ustawy z dnia 20.07.2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który ogranicza pozwolenie na utworzenie studiów na wspomnianych kierunkach precyzując, że może je uzyskać uczelnia akademicka posiadająca kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie w zakresie nauk medycznych lub nauk o zdrowiu, w procedowaniu resortowym w dalszym ciągu pozostają wnioski złożone przez uczelnie przed dniem 01.10.2018 r.

Rektorzy ponownie jednogłośnie podkreślają, że uczelnie te nie posiadają wyspecjalizowanego zaplecza kadrowego, infrastrukturalnego, a przede wszystkim klinicznego, do kompleksowej realizacji standardów nauczania. W konsekwencji niemożliwym jest osiągnięcie efektów kształcenia wymaganych Rozporządzeniem MNiSW z dnia 09.05.2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa. Powyższe może mieć dalsze konsekwencji na poziomie europejskim, gdyż kształcenie lekarzy w krajach Unii Europejskiej, do której przynależy Polska, regulowane jest Dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 07.09.2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. W opinii KRAUM uczelnie ubiegające się o nadanie uprawnień nie są w stanie spełnić warunków wynikających z ww. aktu, w tym odpowiednio przygotować absolwenta do: prowadzenia przez niego profesjonalnej opieki medycznej, udzielania pomocy w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, postępowania klinicznego opartego na naukowych podstawach oraz prowadzenia badań i upowszechniania ich wyników. Zdaniem środowiska Rektorów tylko uczelnie członkowskie KRAUM gwarantują wymagane na poziomie europejskim wysokie standardy kształcenia lekarzy i lekarzy-dentystów.

Mając na uwadze przedstawioną argumentację oraz kierując się zasadą, że jakość kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów przekłada się wprost na ochronę praw pacjenta, w tym jego życie i zdrowie, które są dobrami podlegającymi konstytucyjnej ochronie, w stosunku do których organy państwa winny podejmować działania zapewniające realizację zapisów Konstytucji, KRAUM negatywnie ocenia nadawanie uczelniom niemedycznym uprawnień do prowadzenia studiów na ww. kierunkach.