Likwidacja Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu.

Akty korporacyjne

PAN.2021.10.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 33/2021
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 13 października 2021 r.
w sprawie likwidacji Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu

Na podstawie art. 61 w związku z art. 65 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796) oraz § 17 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie tworzenia, łączenia, podziału, reorganizacji i likwidacji instytutów naukowych oraz tworzenia i likwidacji pomocniczych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2011 r. Nr 10 poz. 52) Prezydium Polskiej Akademii Nauk, zwane dalej "Prezydium PAN" postanawia, co następuje:
§  1. 
Zarządza się likwidację instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk, działającego pod nazwą Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu, zwanego dalej "Instytutem".
§  2. 
1. 
Dzień otwarcia likwidacji ustala się na 14 października 2021 r.
2. 
Dzień zakończenia likwidacji ustala się na 30 czerwca 2022 r.
3.
Po powzięciu uchwały o likwidacji Instytutu, Prezes Polskiej Akademii Nauk odwołuje dyrektora instytutu i wyznacza likwidatora.
4. 
Likwidator wykonuje prawa i obowiązki dyrektora likwidowanego Instytutu w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności tego Instytutu.
5. 
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
sporządzenie planu finansowego likwidacji;
2)
opracowanie harmonogramu likwidacji;
3)
zgłoszenie do rejestru instytutów Akademii wniosku o wpisanie otwarcia likwidacji Instytutu;
4)
zawiadomienie banku obsługującego Instytut o otwarciu likwidacji;
5)
składanie Prezesowi Akademii okresowych sprawozdań z przebiegu likwidacji;
6)
sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości;
7)
egzekucja należności, zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli;
8)
zagospodarowanie mienia według wskazań Prezesa Akademii;
9)
rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami Instytutu;
10)
przekazanie materiałów dotyczących likwidacji instytutom przejmującym działalność i majątek likwidowanego Instytutu lub do archiwum.
6. 
Z dniem otwarcia likwidacji Instytutu wygasają pełnomocnictwa udzielone przed tym terminem.
§  3. 
1. 
Z dniem zakończenia likwidacji Instytutu, Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Kórniku przejmie następujące nieruchomości:
1)
prawo użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. Bukowskiej 19, oznaczonej jako działka nr 86/1 o pow. 0,1556 ha, wpisanej do księgi wieczystej Nr PO1P/00120162/4, prowadzonej przez Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu wraz z mieniem ruchomym, a w szczególności zbiorami muzealnymi i bibliotecznymi znajdującymi się w siedzibie Instytutu, a także
2)
prawo użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości położonej w Rogaczewie Małym, oznaczonej jako działka nr 36/6 o pow. 0,8350 ha, wpisanej do księgi wieczystej KW nr PO1K/00034897/0 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Kościanie.
2. 
Z dniem zakończenia likwidacji Instytutu, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu przejmie, wraz z wyposażeniem nieruchomość położoną w Turwi, oznaczoną jako działki nr 12, 130, 131 i 132 o łącznej pow. 20,5000 ha będącą w użytkowaniu wieczystym Instytutu, stanowiącą zespół pałacowo prakowy, wpisaną do księgi wieczystej Nr PO1K/00032379/9 prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Kościanie V Wydział Ksiąg Wieczystych.
3. 
Przeniesienie praw do nieruchomości, o których mowa w ust. 1 i 2 na rzecz Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Kórniku oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu nastąpi w formie decyzji administracyjnej Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN z siedzibą w Poznaniu, zwany dalej" Instytutem" został powołany 1 kwietnia 2009 r. na bazie Zakładu Biologii Rolnej i Leśnej funkcjonującego w ramach Instytutu Ekologii PAN. Z kolei Zakład Biologii Rolnej i Leśnej powstał w roku 1975 wskutek połączenia Poznańskiego Oddziału Instytutu Zoologii PAN z Zakładem Biologii Rolnej IE PAN w Turwi, którego początki w postaci Stacji Badania Zadrzewień Instytutu Dendrologii i Pomologii PAN sięgają 1953 roku.

Od 2015 r. sytuacja finansowa Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN jest zła, przeważającą większość przychodów stanowi dotacja podmiotowa/subwencja (do 72%), a w 2021 roku będzie to niemal wyłącznie subwencja, która ma stanowić 98,7% przychodów Instytutu.

Prezes PAN decyzją Nr 4/2021 z dnia 21 stycznia 2021 r. powołał komisję, której zadaniem była ocena stanu majątkowego i organizacyjnoprawnego oraz opracowania warunków na jakich Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN mógłby zostać połączony z Instytutem Dendrologii PAN, w trybie art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796). Instytut Dendrologii PAN jest jednostką naukową PAN z kategorią A, posiadającą stabilną sytuację finansową, z dużym dorobkiem publikacyjnym oraz zbliżoną tematyką badawczą.

Komisja po analizie całokształtu sytuacji w Instytucie, a także analizie możliwości organizacyjnych Instytutu Dendrologii PAN zarekomendowała Prezesowi PAN odstąpienie od połączenia Instytutów oraz o podjęcie działań likwidacyjnych w stosunku do Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w trybie przepisów art. 65 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk.

W związku z powyższym decyzją Nr 27/2021 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 10 czerwca 2021 r. została powołana Komisja do spraw ustalenia szczegółowych warunków likwidacji instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk pod nazwą Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu.

W dniu 14 lipca 2021 r. Komisja wydała opinię w sprawie, z której wynika, między innymi, że aktualny stan kadrowy nie stwarza możliwości efektywnego prowadzenia badań naukowych i konkurowania z innymi krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi o porównywalnym profilu badawczym.

Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych i Polskiej Akademii Nauk w dniu 28 lipca 2021 r. podjął uchwałę, w której opowiada się za likwidacją jednostki, jednakże proponuje rozważenie możliwości przeniesienia projektu NCN pt." Podatność na ekstremalne zdarzenia pogodowe: mapowanie zagrożeń naturalnych i związanych z nimi działań. Analiza wybranych sektorów i infrastruktury zagrożonych ekstremami meteorologicznymi w Wielkopolsce" do Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.

Likwidacja Instytutu rozpocznie się w dniu 14 października 2021 r., a zakończy w dniu 30 czerwca 2022 r., a więc już po zakończeniu projektu.

Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN proponuje również przekazanie nieruchomości, zbiorów muzealnych i bibliotecznych oraz innych składników majątku znajdującego się w nieruchomości przy ul. Bukowskiej 19 w Poznaniu, nieruchomości w Rogaczewie oraz nieruchomości w Turwi, do innych jednostek naukowych Akademii zainteresowanych przejęciem tych nieruchomości, tj. do Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Instytut Dendrologii PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wyraziły zgodę na przejęcie składników majątku Instytutu na potrzeby realizacji działalności statutowej.

Dodatkowo zakłada się, że kontynuacja badań naukowych realizowanych w Instytucie z uwagi na zbliżoną tematykę badań będzie możliwa w Instytucie Dendrologii PAN. Proces ten będzie poprzedzony konkursami na stanowiska naukowe w Instytucie Dendrologii PAN.

Ponadto zakłada się, że regulacja wszelkich zobowiązań Instytutu przez likwidatora nastąpi z subwencji przyznanej instytutowi na rok 2021 oraz pierwszą połowę 2022 r.

Projekt wniosku do Prezydium Polskiej Akademii Nauk o podjęcie uchwały w sprawie likwidacji instytutu został uzgodniony z Ministrem Edukacji i Nauki.

Po powzięciu uchwały przez Prezydium PAN o likwidacji instytutu Prezes Akademii odwoła dyrektora instytutu i wyznaczy likwidatora, który od dnia otwarcia likwidacji do dnia zakończenia likwidacji będzie zarządzał instytutem, na podstawie umowy zawartej z Prezesem Polskiej Akademii Nauk.