Krajowy Program Badań.

Akty korporacyjne

KRASP.2011.7.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 lipca 2011 r.

STANOWISKO
PREZYDIUM PAN I PREZYDIUM KRASP
z dnia 1 lipca 2011 r.
w sprawie Krajowego Programu Badań

Obradujące na wspólnym posiedzeniu Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Konferencji Akademickich Szkół Polskich, po zapoznaniu się z projektem Krajowego Programu Badań, przedłożonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pismo MNiSW-DS-SSN-5000-3780-1/LM/11 z dn. 9 czerwca 2011 r.), przedstawiają następujące stanowisko:

1. Krajowy Program Badań ustanawiany przez Radę Ministrów jest dokumentem wielkiej wagi dla nauki w naszym kraju, ze względu na jego strategiczny charakter dla polityki państwa w odniesieniu do kierunków badań naukowych i prac rozwojowych.

2. Taki charakter i przeznaczenie tego dokumentu sprawiają, że musi on odwoływać się do uprzednio przyjętych strategii horyzontalnych, opracowywanych przez Rząd, a zwłaszcza do strategii rozwoju kapitału ludzkiego, kapitału społecznego i innowacyjności, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

3. Zgodnie z delegacją ustawową projekt Krajowego Programu Badań opracowuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego po zasięgnięciu opinii ustawowych instytucji i organizacji reprezentatywnych dla środowiska akademickiego i naukowego. Zasięgniecie tych opinii powinno zatem nastąpić przed podjęciem prac nad projektem Programu.

4. Procedura zakładająca, że opinia na temat projektu tak ważnego dokumentu jak Krajowy Program Badań powinna być przygotowana w ciągu 14 dni, a brak takiej opinii oznacza akceptację projektu, nie wydaje się właściwa.

W związku z tym oczekujemy inicjatywy otwierającej publiczną debatę nad założeniami przyszłego projektu Krajowego Programu Badań.