Kontynuacja współpracy polsko-ukraińskiej.

Akty korporacyjne

KRASP.2015.10.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 października 2015 r.

UCHWAŁA
ZGROMADZENIA PLENARNEGO KRASP
z dnia 16 października 2015 r.
w sprawie kontynuacji współpracy polsko-ukraińskiej

Dokument nr 45/VI

Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich uznaje dalszą integrację środowisk akademickich Polski i Ukrainy jako jeden z priorytetów działalności KRASP w obszarze współpracy międzynarodowej.

Prowadzone od kilku lat działania doprowadziły do nawiązania przez KRASP partnerskich relacji ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukrainę - URHEIU), owocujących regularnymi spotkaniami delegacji tych organizacji, których efektem było m.in. podpisanie 19 maja 2014 r. porozumienia o współpracy obu konferencji, zorganizowanie wspólnego spotkania HRK, URHEIU i KRASP w Warszawie, które zakończyło się podpisaniem podobnego porozumienia między konferencjami rektorów niemieckich i ukraińskich, a także zainicjowanie realizacji przez Fundację Rektorów Polskich we współpracy z KRASP i URHEIU, przy udziale Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przy poparciu ministrów z obu krajów, niedawno zakończonego projektu badawczego, którego wyniki przedstawiono w wydanym w dwóch językach opracowaniu "Analiza na wybranych przykładach współpracy uczelni polskich i ukraińskich na tle porównania systemów szkolnictwa wyższego. Wnioski i rekomendacje". Zgromadzenie wyraża uznanie licznym uczelniom członkowskim KRASP uczestniczącym w tym projekcie.

Popierając wnioski i zalecenia sformułowane w ww. opracowaniu, Zgromadzenie składa podziękowanie prof. Jerzemu Woźnickiemu za zainicjowanie w 2013 r. - w imieniu KRASP - i sukcesywne realizowanie przedsięwzięć, które doprowadziły do zacieśnienia kontaktów między KRASP i URHEIU, a także za wysiłek związany z kierowaniem projektem, który wytycza nowe perspektywy współpracy środowisk akademickich Polski i Ukrainy. Zgromadzenie dziękuje również koordynatorkom badań prowadzonych w ramach tego projektu w Polsce i na Ukrainie - dr Magdalenie Dybaś oraz dr Irynie Degtyarovej.