Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (GMS-WP-173-385/16).

Akty korporacyjne

Sędz.2017.1.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 stycznia 2017 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 stycznia 2017 r.
w przedmiocie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (GMS-WP-173-385/16)

Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z przedstawionym projektem zgłasza następujące uwagi.

Wątpliwości Rady budzi ograniczenie swobody sądu polegające na generalnym wyłączeniu możliwości zezwolenia na wstęp do sali rozpraw osób poniżej trzynastego roku życia. Rada zwraca uwagę na obecnie obowiązujący art. 356 Kodeksu postępowania karnego, który umożliwia wydanie zezwolenia na obecność na rozprawie także osób małoletnich, niezależnie od wieku. Wieloletnie doświadczenia ze stosowaniem tego przepisu nie uzasadniają odstąpienia od przyjętej w nim formuły. Rada wnosi zatem o rozważenie takiego ukształtowania przepisów, aby przewodniczący miał możliwość, w zależności od szczególnych okoliczności, wydania zezwolenia na wstęp do sali rozpraw osobom niezależnie od wieku. Z tego względu - jak się wydaje - projekt wymaga uzupełnienia, by obowiązujące przepisy uwzględniały także potrzeby wynikające z praktyki sądowej.

Niezależnie od tego Rada podnosi, że użyte w projekcie sformułowanie "może wyłączyć małoletniego z uczestnictwa" nie odpowiada zakresowi pojęciowemu "wstępu" czy "obecności" na posiedzeniu (rozprawie). Małoletni i inni obecni na sali sądowej w charakterze publiczności nie są bowiem uczestnikami postępowania, a sama ich obecność w charakterze publiczności nie ma charakteru aktywnego uczestnictwa czy udziału.