Kierunki nowelizacji ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.

Akty korporacyjne

Podat.2010.1.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 stycznia 2010 r.

UCHWAŁA Nr 25/2010
III KRAJOWEGO ZJAZDU DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 16 stycznia 2010 r.
w sprawie kierunków nowelizacji ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym

Na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 11) ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2008 r. Nr 73, poz. 443, z późn. zm.), III Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych uchwala, co następuje:
§  1.
III Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych (zwany dalej "Zjazdem") aprobuje propozycje zmian w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. (zwaną dalej "ustawą o doradztwie podatkowym") umacniających status doradcy podatkowego, jako zawodu zaufania publicznego.

W związku z tym Zjazd wyraża zaniepokojenie usunięciem z projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym (projekt Ministerstwa Finansów z dnia 11 grudnia 2009 r.) zmiany przepisu art. 180 § 2 Kodeksu postępowania karnego, która to zmiana zapewniała doradcom podatkowym zrównanie statusu ochrony tajemnicy zawodowej z innymi zawodami zaufania publicznego, a przede wszystkim z zawodami adwokatów i radców prawnych. Postulowana zmiana tego przepisu jest w opinii Zjazdu uzasadniona i konieczna, gdyż:

- adwokaci i radcowie prawni, podobnie jak doradcy podatkowi, są podmiotami uprawnionymi do wykonywania czynności doradztwa podatkowego stanowiącymi tą samą grupę usług,

- zróżnicowanie zasad ochrony tajemnicy zawodowej na niekorzyść tylko jednej grupy zawodowej godzi w sposób oczywisty w interes obywateli, których sprawy są prowadzone przez te zawody,

- jednolite zasady ochrony tajemnicy zawodowej w zakresie wykonywania usług przez zawody zaufania publicznego wynikają z konstytucyjnej zasady równości oraz potrzeb tworzenia ustawowych gwarancji konkurencyjności rynku usług świadczonych przez te zawody,

- ochrona tajemnicy zawodowej doradców podatkowych zgodnie z art. 180 § 2 Kodeksu postępowania karnego leży w interesie publicznym, ponieważ będzie jedną z podstawowych gwarancji legalizmu działania organów administracji publicznej.

W opinii Zjazdu, wielokrotnie wyrażane przez przedstawicieli najwyższych organów władzy publicznej stanowisko w pełni aprobujące status doradców podatkowych, jako zawodu zaufania publicznego, jest zgodne z powyższym postulatem i pozwala oczekiwać niezwłocznego wprowadzenia tej zmiany. Zjazd wyraża nadzieję, że wszystkie zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym oraz innych ustawach dotyczących zawodu doradcy podatkowego będą wprowadzone w porozumieniu z Krajową Izbą Doradców Podatkowych.

§  2.
Zjazd opowiada się za zmianami ustroju samorządu zawodowego mającymi na celu umocnienie roli jego organów w zakresie sprawowania pieczy nad wykonywaniem zawodu w rozumieniu art. 17 ust. 1 Konstytucji RP. Realizacja tego zadania - w interesie publicznym i w celu jego ochrony - jest jedną z najważniejszych misji naszego samorządu. Podstawową rolę w tym zakresie powinny realizować struktury regionalne samorządu.
§  3.
Zjazd opowiada się za rozszerzeniem ustawowego zakresu czynności doradztwa podatkowego, który powinien obejmować przedmiotowo wszelkie należności publicznoprawne i ich egzekucję. Nie ma jakichkolwiek przesłanek wyłączenia z zakresu tych czynności spraw dotyczących niektórych danin publicznych. Obowiązywanie jednolitych zasad wykonywania usług w tym zakresie jest zarówno w interesie obywateli, jak i w interesie publicznym.
§  4.
Zjazd opowiada się za pełnym i jednolitym uregulowaniem statusu doradców podatkowych, jako pełnomocników w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Zjazd wyrażą krytyczną ocenę zarówno praktyki niektórych organów administracji publicznej, jak i części judykatury w tym zakresie, gdyż godzi ona w prawa i obowiązki obywateli. Nie istnieją żadne przesłanki prawne dyskryminowania czynności podmiotów uczestniczących w procesie stosowania prawa daninowego poprzez odmowę prawa do działania za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika. Zjazd postuluje uregulowanie statusu doradcy podatkowego, jako pełnomocnika w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego, poprzez nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym oraz nowelizację innych ustaw.
§  5.
Zjazd zobowiązuje Krajową Radę Doradców Podatkowych do podjęcia wszelkich działań mających na celu realizację zadań samorządu, wynikających z niniejszej uchwały.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.