Kadencja zgromadzeń ogólnych sędziów okręgu i zgromadzeń przedstawicieli sędziów okręgu powołanych przed wejściem w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Akty korporacyjne

Sędz.2012.10.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 października 2012 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY SADOWNICTWA
z dnia 16 października 2012 r.
w sprawie kadencji zgromadzeń ogólnych sędziów okręgu i zgromadzeń przedstawicieli sędziów okręgu powołanych przed wejściem w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.)

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podtrzymuje pogląd wyrażony w stanowisku z dnia 27 września 2012 r., że zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy, zgromadzenia ogólne powołane przed wejściem w życie cytowanej ustawy działają do czasu upływu ich kadencji. Wynika z tego, że w zależności od momentu, w którym upływa kadencja konkretnych zgromadzeń są one jedynymi uprawnionymi organami samorządu sędziowskiego i wykonują wszelkie ustawowe kompetencje, w tym te, które zostały określone w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że przedstawiona powyżej interpretacja art. 12 ust. 4 dotyczy także sytuacji, gdy przed upływem kadencji dotychczasowego zgromadzenia dokonano wyboru nowego zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu wg zasad obowiązujących po nowelizacji.

Ustawa nie wskazuje, w którym momencie należy dokonać takiego wyboru, dopuszczalne jest zatem wybranie nowego zgromadzenia nawet w sytuacji gdy do końca kadencji dotychczas urzędującego pozostał stosunkowo długi czas. Nie powoduje to jednak automatycznego wygaśnięcia kompetencji poprzedniego zgromadzenia i przejęcia ich do realizacji przez zgromadzenie nowe. W konsekwencji nowe zgromadzenie wybrane podczas kadencji dotychczasowego nie jest władne do podejmowania jakichkolwiek uchwał czy dokonywania wyborów (w tym członków kolegium) przed ustaniem kadencji zgromadzenia wybranego na podstawie przepisów sprzed nowelizacji.

Stanowiska tego nie podważa treść art. 13 ustawy. Przepis ten reguluje bowiem upływ kadencji przedstawicieli zgromadzeń ogólnych sędziów apelacyjnych i okręgowych, a więc organów uprawnionych do wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Nie dotyczy zaś kadencji dotychczasowych organów samorządu sędziowskiego postaci zgromadzeń ogólnych sędziów, które zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy działają w dotychczasowym składzie do czasu upływu kadencji ich wybranych członków.