Internetowe szkolenia i wykłady prowadzone przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Akty korporacyjne

Aptek.2020.6.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 czerwca 2020 r.

UCHWAŁA Nr VIII/30/2020
z dnia 24 czerwca 2020 r.
NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ
w sprawie internetowych szkoleń i wykładów prowadzonych przez Naczelną Izbę Aptekarską

Na podstawie art. 39 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 2, 3, 5, 9a i 10, oraz art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1419, z późn. zm.) Naczelna Rada Aptekarska uchwala, co następuje:
§  1. 
1. 
Naczelna Rada Aptekarska postanawia o rozpoczęciu przez Naczelną Izbę Aptekarską działalności polegającej na organizowaniu i prowadzeniu internetowych szkoleń i wykładów.
2. 
Działalność, o której mowa w ust. 1, prowadzona będzie pod nazwą: WebinarNIA.
§  2. 
Naczelna Rada Aptekarska upoważnia i zobowiązuje Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej do podejmowania działań i decyzji w sprawach wskazanych w § 1, w szczególności do:
1)
zapewnienia niezbędnej infrastruktury informatycznej oraz oprogramowania;
2)
ustalenia osób odpowiedzialnych za prowadzenie działalności, o której mowa w § 1, oraz warunków współpracy z tymi osobami;
3)
uchwalenia regulaminu organizacji i prowadzenia działalności, o której mowa w§ 1;
4)
ustalania warunków współpracy z okręgowymi izbami aptekarskimi oraz innymi podmiotami;
5)
ustalania zasad współpracy z wykładowcami;
6)
określenia formy prowadzenia i sposobu finansowania działalności, o której mowa w § 1, w tym ustalenie, jaki zakres tej działalności może być prowadzony w ramach działalności gospodarczej.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Głosowanie w sprawie uchwały przeprowadzone podczas posiedzenia NRA na odległość przy wykorzystaniu środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość w postaci wideokonferencji

W głosowaniu uczestniczyło 35 członków Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Wynik:

1) za - 31;

2) przeciw - 0;

3) wstrzymujących się - 4.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1419), zwanej dalej "ustawą o izbach aptekarskich", Naczelna Rada Aptekarska kieruje działalnością samorządu aptekarskiego w okresie między Krajowymi Zjazdami Aptekarzy.

Rozpoczęcie przez Naczelną Izbę Aptekarską działalności polegającej na organizowaniu i prowadzeniu internetowych szkoleń i wykładów, w tym poprzez zorganizowanie niezbędnej infrastruktury informatycznej oraz oprogramowania, umożliwi realizację obecnych oraz przyszłych zadań samorządu aptekarskiego. Dodatkowo, istniejąca sytuacja, spowodowana pandemią wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, uzasadnia pilne wprowadzenie internetowych form szkolenia i prowadzenia wykładów.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2018 r. w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach lub hurtowniach farmaceutycznych (Dz.U.2018, poz. 499), udział w kursach realizowanych za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem prowadzą i wydają zaświadczenia potwierdzające uzyskanie pozytywnego wyniku testu - jednostki szkolące, okręgowe izby aptekarskie lub Naczelna Izba Aptekarska.

Także projekt ustawy o zawodzie farmaceuty (druk sejmowy nr 238), przewiduje, że farmaceuta będzie miał prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy będzie realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe. Zgodnie z ww. projektem, farmaceuta będzie miał obowiązek doskonalenia zawodowego przez samokształcenie oraz udział w kursach realizowanych:

1) metodą wykładów, seminariów, warsztatów oraz ćwiczeń;

2) za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem, zakończonych testem.

Ww. kursy organizować będą jednostki szkolące, NIA oraz okręgowe izby aptekarskie.

Projekt uchwały zakłada, że Naczelna Rada Aptekarska upoważni i zobowiąże Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej do podejmowania działań i decyzji w sprawach dotyczących organizowania i prowadzenia internetowych szkoleń i wykładów. Prezydium NRA zostało zobowiązane m. in. do: zapewnienia niezbędnej infrastruktury informatycznej oraz oprogramowania; ustalenia osób odpowiedzialnych za prowadzenie wskazanej działalności oraz warunków współpracy z tymi osobami, uchwalenia regulaminu organizacji i prowadzenia ww. działalności, ustalania warunków współpracy z okręgowymi izbami aptekarskimi, wykładowcami i innymi podmiotami oraz określenia formy prowadzenia i sposobu finansowania ww. działalności, w tym ustalenie, jaki zakres tej działalności może być prowadzony w ramach działalności gospodarczej.