Egzamin na biegłych rewidentów.

Akty korporacyjne

Rewid.2001.2.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 lutego 2001 r.

OBWIESZCZENIE
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 27 maja 2008 r.
w sprawie jednolitego tekstu uchwały nr 312/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów ogłasza w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst uchwały nr 312/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów uwzględnieniem zmian wprowadzonych uchwałami:
* uchwałą nr 624/50/2003 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 10 czerwca 2003 r. w sprawie zmiany uchwały nr 312/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów,

* uchwałą nr 332/26/2005 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 6 września 2005 r. w sprawie zmiany uchwały nr 312/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów,

* uchwałą nr 422/33/2006 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 11 kwietnia 2006 r. w sprawie zmiany uchwały nr 312/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów,

* uchwałą nr 576/46/2007 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie zmiany uchwały nr 312/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów.

ZAŁĄCZNIK 

Uchwała nr 312/22/2001

Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 5 lutego 2001 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów

Na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz. U. Nr 121 poz. 592, z 1996 r. Nr 102, poz. 475 oraz z 2000 r. Nr 89, poz. 992 i Nr 94, poz. 1037), po porozumieniu z Komisją Egzaminacyjną, uchwala się, co następuje:

Program egzaminów

§  1.
1.
Program egzaminów na biegłych rewidentów stanowią zagadnienia ujęte w wymaganiach kwalifikacyjnych, ustalonych uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
2.
W toku egzaminów z poszczególnych przedmiotów określonych w § 4 ust. 1 następuje sprawdzenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych wymaganych do wykonywania zawodu biegłego rewidenta z zakresu zagadnień, o których mowa w ust. 1.
3.
Postępowanie egzaminacyjne kończy egzamin dyplomowy, o którym mowa w § 6.

Warunki dopuszczenia do egzaminów

§  2.
1.
Do egzaminów na biegłego rewidenta może być dopuszczona osoba, która:
1)
ma pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
korzysta w pełni z praw publicznych,
3)
nie była karana sądownie za przestępstwa przeciwko mieniu i przeciwko dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych oraz przestępstwa karne-skarbowe,
4)
posiada wykształcenie wyższe.
2.
Osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminów na biegłego rewidenta dokumentuje okoliczności:
1)
wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 własnoręcznie podpisanym oświadczeniem,
2)
wymienione w ust. 1 pkt 3 zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego (odpowiedź na zapytanie o udzielenie informacji o osobie), a obywatel innego państwa - również odpowiednim dokumentem tego państwa,
3)
wymienione w ust. 1 pkt 4 uwierzytelnionym odpisem (kopią) dyplomu ukończenia studiów wyższych w Polsce lub zagranicznych uznawanych w Polsce za równorzędne; osoba, która ukończyła studia zagraniczne powinna władać językiem polskim w mowie i w piśmie.
3.
Do egzaminu dyplomowego może być dopuszczony kandydat na biegłego rewidenta, który spełnia warunki wymienione w ust. 1 oraz:
1)
zdał egzaminy wymienione w § 4 ust. 1 niniejszej uchwały,
2)
odbył z wynikiem pozytywnym trzyletnią praktykę zawodową w Polsce, w tym co najmniej dwuletnią aplikację pod kierunkiem biegłego rewidenta, uznaną przez Komisję Egzaminacyjną; z odbycia praktyki kandydat na biegłego rewidenta może być zwolniony przez Komisję Egzaminacyjną zgodnie z odrębnymi zasadami,
3)
przekazał do Komisji Egzaminacyjnej:
a)
w wypadku kandydata zwolnionego od odbycia praktyki - sprawozdanie aplikanta zaopiniowane przez kierownika aplikacji wraz z decyzją o odbyciu aplikacji,
b)
w wypadku kandydata po odbyciu praktyki, w tym aplikacji:

– dziennik praktyki wraz z opracowaniami określonymi w ramowym programie praktyki oraz dokument potwierdzający odbycie praktyki,

– sprawozdanie aplikanta zaopiniowane przez kierownika aplikacji wraz z decyzją o odbyciu aplikacji.

§  3.
1.
Wolę przystąpienia do egzaminów wymienionych w § 4 ust. 1 osoba zainteresowana zgłasza przesyłając lub doręczając do Biura Krajowej Izby Biegłych Rewidentów stosowny wniosek, który powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres,
2)
deklarację przystąpienia do egzaminów.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, zainteresowany powinien załączyć dokumenty wymienione w § 2 ust. 2, a ponadto:
1)
kwestionariusz osobowy,
2)
życiorys,
3)
dwie fotografie o wymiarach 35x46 mm,
4)
kopię dowodu wniesienia opłaty wpisowej.
3.
Opłatę wpisową ustala Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
4.
Komisja Egzaminacyjna zawiadamia osobę zainteresowaną (ust. 1) o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do egzaminów nie później niż na 6 tygodni przed terminem pierwszego egzaminu pierwszej sesji. Odmowa dopuszczenia do egzaminów wymaga uzasadnienia.
5.
Osoba dopuszczona do egzaminów staje się kandydatem na biegłego rewidenta.
6.
Dopuszczenie do egzaminu dyplomowego odbywa się na podstawie wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów o odbyciu praktyki w rachunkowości i aplikacji.

Egzaminy i sposób ich przeprowadzania

§  4.
1.
W postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat na biegłego rewidenta powinien zdać egzaminy pisemne z niżej wymienionych przedmiotów przeprowadzone w czterech sesjach egzaminacyjnych wg następującej kolejności
SesjaPrzedmiot egzaminacyjny
I1. Rachunkowość finansowa cz. I
2. Ekonomia i zarządzanie
II1. Prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze
2. Prawo podatkowe cz. I
3. Finanse
III1. Prawo podatkowe cz. II
2. Rachunkowość finansowa cz.II
3. Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza
IV1. Sprawozdania finansowe i ich analiza
2. Badanie sprawozdań finansowych i inne usługi biegłego rewidenta
2.
Zaliczenie egzaminów objętych sesją I jest warunkiem przystąpienia do egzaminów w sesji II, a zaliczenie egzaminów objętych łącznie sesją II i III jest warunkiem przystąpienia do egzaminów w sesji IV, z uwzględnieniem przepisów § 5 ust. 1.
3.
Dla egzaminów z poszczególnych przedmiotów ustalane są terminy podstawowe, a także terminy poprawkowe: w sesji I - po jednym, a w sesjach II, III i IV po dwa z każdego przedmiotu.
4.
Kandydat na biegłego rewidenta, który otrzyma ocenę niedostateczną, może powtórzyć egzamin w terminie poprawkowym.
5.
Kandydat na biegłego rewidenta, który nie zgłosił się na egzamin lub od niego odstąpił może składać go w terminie poprawkowym.
§  5.
1.
Egzaminy wymienione w § 4 ust. 1 kandydat na biegłego rewidenta powinien zdać w terminach określonych dla poszczególnych sesji, jednakże w związku z przepisami § 4 ust. 2 egzaminy sesji II i III kandydat może zdawać łącznie - w dowolnie wybranych terminach określonych dla tych sesji.
2.
Na uzasadniony wniosek kandydata na biegłego rewidenta Komisja Egzaminacyjna może wyrazić zgodę na przerwę - nie dłuższą niż 3 lata - w postępowaniu kwalifikacyjnym.
3.
W razie, gdy przerwa w postępowaniu kwalifikacyjnym trwała dłużej niż 3 lata i nie nastąpiło na mocy ust. 6 skreślenie z listy kandydatów na biegłych rewidentów, wznowienie postępowania może nastąpić po wyrażeniu zgody przez Komisję Egzaminacyjną, wydaną na uzasadniony wniosek kandydata na biegłego rewidenta.
4.
Kandydatom na biegłego rewidenta, o których mowa w ust. 3 Komisja Egzaminacyjna może w uzasadnionych przypadkach zaliczyć zdane wcześniej egzaminy, zwłaszcza jeżeli od czasu ich zdania nie nastąpiły istotne zmiany przepisów prawa albo zasad teorii lub praktyki działalności, które spowodowałyby dezaktualizację uprzednich wymagań w zakresie wiedzy i/lub umiejętności z danego przedmiotu, w stosunku do aktualnie egzekwowanych podczas egzaminów.
5.
Kandydat na biegłego rewidenta, który nie zda egzaminów również w terminach poprawkowych, może kontynuować postępowanie kwalifikacyjne w kolejnym cyklu kwalifikacyjnym.
6.
Jeżeli przerwa w zdawaniu egzaminów przez kandydata na biegłego rewidenta trwa dłużej niż 5 lat, Komisja Egzaminacyjna skreśla daną osobę z listy kandydatów.
§  6.
1.
Egzamin dyplomowy obejmuje zagadnienia z zakresu badania sprawozdań finansowych i wykonywania zawodu biegłego rewidenta.
2.
Terminy egzaminu dyplomowego ustala indywidualnie dla poszczególnych kandydatów na biegłego rewidenta Komisja Egzaminacyjna.
§  7.
1.
Egzaminy mogą przeprowadzać:
1)
członkowie Komisji Egzaminacyjnej,
2)
egzaminatorzy pod nadzorem członków Komisji Egzaminacyjnej.
2.
Komisja Egzaminacyjna ustala listę egzaminatorów. Egzaminatorami z przedmiotów:

Rachunkowość finansowa cz. I,

Rachunkowość finansowa cz. II,

Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza,

Sprawozdania finansowe i ich analiza,

Badanie sprawozdań finansowych i inne usługi biegłego rewidenta,

mogą być wyłącznie biegli rewidenci.

3.
Każdym egzaminem kieruje członek Komisji Egzaminacyjnej - przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.
§  8.
1.
Egzaminy mają charakter zamknięty i odbywają się bez przerwy, za wyjątkiem sytuacji, gdy egzamin składa się z dwóch części, przedzielonych przerwami ustalonymi przez Komisję Egzaminacyjną. Prace powinny być pisane przyborem dającym pismo utrwalone, wyłącznie na papierze dostarczonym przez Komisję Egzaminacyjną.

Prace wykonane bez zachowania tych warunków nie podlegają ocenie.

2.
Czas trwania egzaminu pisemnego podaje, przy jego rozpoczęciu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub w jego imieniu inny członek Komisji Egzaminacyjnej wchodzący w skład tego zespołu.
3.
W czasie egzaminu pisemnego wolno korzystać z:
1)
przepisów prawa opublikowanych w dziennikach promulgacyjnych lub zawartych zbiorach przepisów bez komentarzy,
2)
norm zawodowych, standardów rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, standardów rewizji finansowej, wytycznych Krajowej Rady Biegłych Rewidentów,
3)
sprzętu ułatwiającego liczenie (kalkulatorów) oraz innych pomocy technicznych (tablic itp.) określonych przez Komisję Egzaminacyjną.

W czasie egzaminu nie wolno posługiwać się sprzętem mającym funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych. Posiadane przez kandydatów na biegłego rewidenta telefony komórkowe powinny być podczas egzaminu wyłączone.

4.
Prace pisemne po ocenie nie są zwracane ani też udostępniane kandydatom na biegłego rewidenta. Prace pisemne niszczy się po upływie terminu odwoławczego od wyniku egzaminu, a gdy toczy się postępowanie odwoławcze - po jego zakończeniu.
5.
Warunkiem pozytywnej oceny z egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów możliwych do osiągnięcia za wszystkie zadania wchodzące w skład tematu egzaminacyjnego oraz zaliczenie wszystkich zadań, natomiast warunkiem zaliczenia zadania egzaminacyjnego jest uzyskanie co najmniej 60% z maksymalnej liczby punktów możliwych do osiągnięcia za poszczególne zadanie.
§  9.
1.
Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym.
2.
Egzamin dyplomowy odbywa się w obecności przewodniczącego zespołu oraz dwóch członków Komisji Egzaminacyjnej.
3.
W czasie egzaminu dyplomowego nie wolno korzystać z żadnych pomocy.
§  10.
1.
Osoby bliskie, bezpośredni przełożeni oraz współpracownicy kandydata na biegłego rewidenta nie mogą być jego egzaminatorami.
2.
Kandydat na biegłego rewidenta może zgłosić przed rozpoczęciem egzaminu prośbę o wyłączenie egzaminatora. Prośba powinna być uzasadniona. O wyłączeniu egzaminatora decyduje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.
§  11.
1.
Oceny uzyskane z poszczególnych przedmiotów na egzaminach są wnoszone do karty egzaminacyjnej kandydata na biegłego rewidenta oraz do protokołów egzaminacyjnych.
2.
Od wyniku uzyskanego na egzaminie kandydatowi na biegłego rewidenta przysługuje odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu. Komisja Egzaminacyjna rozpatruje odwołania zgodnie z regulaminem Komisji oraz ustalonym przez nią szczegółowym trybem postępowania w tym zakresie i powiadamia kandydata na biegłego rewidenta o rozstrzygnięciu. Rozstrzygnięcie to jest ostateczne.
3.
Komisja Egzaminacyjna zobowiązana jest rozpatrzyć odwołanie jeżeli wyniki egzaminu wskazują, że kandydat uzyskał co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów możliwych do osiągnięcia za wszystkie zadania wchodzące w skład tematu egzaminacyjnego, a nie zaliczył jednego z zadań.
4.
Rozpatrując odwołania Komisja Egzaminacyjna może zaliczyć egzamin również w przypadku, gdy niedobór punktów do wymaganego minimum w jednym z zadań nie przekracza 5% punktów możliwych do osiągnięcia w danym zadaniu, a równocześnie łącznie za wszystkie zadania kandydat uzyskał co najmniej 65% maksymalnej liczby punktów możliwych do osiągnięcia.
§  12.
1.
Używanie niedozwolonych pomocy oraz porozumiewanie się w czasie egzaminu jest niedopuszczalne i pociąga za sobą wykluczenie kandydata na biegłego rewidenta z egzaminu. Wykluczenie z egzaminu może nastąpić również z powodu niewłaściwego zachowania się kandydata na biegłego rewidenta.

O wykluczeniu z egzaminu rozstrzyga doraźnie przewodniczący zespołu egzaminacyjnego. O wykluczeniu z egzaminu zamieszcza się stosowną adnotację w protokole egzaminacyjnym - podając przyczynę usunięcia.

2.
Prace egzaminacyjne:
1)
Napisane bez zachowania wymogów, o których mowa w §8 ust. 1 zdanie drugie albo
2)
Wykonane niesamodzielnie, w szczególności bez zachowania warunków, o których mowa w §8 ust. 3 podlegają zdyskwalifikowaniu.

Dyskwalifikacji podlegają także prace egzaminacyjne w przypadku stwierdzenia odpisywania zadań lub w inny sposób przenoszenia ich treści albo zdekompletowania zestawu zadań egzaminacyjnych.

Zdyskwalifikowane prace egzaminacyjne oraz prace osób wykluczonych z egzaminu, z przyczyn o których mowa w ust. 1, otrzymują ocenę niedostateczną.

§  13.
1.
Egzaminy są organizowane i przeprowadzane na koszt kandydatów na biegłych rewidentów lub ich pracodawców.
2.
Opłatę egzaminacyjną ustala Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
3.
Uiszczenie opłaty egzaminacyjnej jest warunkiem dopuszczenia kandydata na biegłego rewidenta do egzaminu.
4.
Ustala się następujące terminy wnoszenia opłat za egzaminy:
1)
za egzaminy w pierwszej sesji - wraz ze złożeniem wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia o dopuszczeniu do egzaminów,
2)
za egzaminy w pozostałych sesjach - na 4 tygodnie przed terminem każdego egzaminu, podając na dowodzie wpłaty datę egzaminu i nazwę przedmiotu.

Przez termin wniesienia opłaty egzaminacyjnej rozumie się dzień wpłaty środków lub dzień złożenia dyspozycji wpłaty w banku.

5.
Jeżeli kandydat na biegłego rewidenta nie stawi się na egzamin w zadeklarowanym terminie, opłata egzaminacyjna wniesiona na ten egzamin jest przeznaczona na pokrycie kosztów przygotowania egzaminu.
§  14.
1.
Terminy egzaminów ustala Komisja Egzaminacyjna i podaje je do wiadomości zainteresowanym.
2.
Komisja Egzaminacyjna - uwzględniając wniesione opłaty - zawiadamia pisemnie zgłoszonych na sesję kandydatów na biegłego rewidenta o terminie i miejscu egzaminów.

Przepisy końcowe

§  15.
Traci moc uchwała nr 269/83/97 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 25 marca 1997 r. w sprawie egzaminów na biegłych rewidentów, powzięta po porozumieniu z Komisją Egzaminacyjną.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Biuletynie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.