Krk 12/v/2020 krajowa rada kuratorów z dnia 12 marca 2020 r.

Akty korporacyjne

Kurat.2020.3.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 marca 2020 r.

KRK 12/V/2020
KRAJOWA RADA KURATORÓW
z dnia 12 marca 2020 r.

Pani

dr ANNA DAŁKOWSKA

PODSEKRETARZ STANU

w MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI

Szanowna Pani Minister,

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i zwiększonym ryzykiem zagrożenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, Krajowa Rada Kuratorów zwraca się z uprzejmą prośbą o wydanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości rekomendacji prezesom sądów i wytycznych kuratorom zawodowym w zakresie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Szczególny charakter obowiązków służbowych wykonywanych przez kuratorów zawodowych, wynika z tego, że jako jedyni pracownicy resortu realizują je nie tylko w budynku sądu, ale przede wszystkim w terenie, w środowisku podopiecznych, w tym także na terenie placówek zamkniętych i zakładów karnych. Wchodząc do pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez osoby, których dotyczy postępowanie sądu, kuratorzy nie dysponują wiedzą na temat stanu zdrowia tych osób, występowania czynników ryzyka związanych z ich ewentualnym pobytem zagranicą- w krajach i miejscach o dużej liczbie ognisk epidemiologicznych. Jednocześnie kuratorzy wykonując czynności w miejscu zamieszkania tych osób nie są w stanie dotrzymać standardu zachowania bezpiecznej odległości- nie mniejszej niż 1,5 metra, która zmniejsza ryzyko zakażenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niejednokrotnie kubatura pomieszczeń, w których czynności są wykonywane, zachowanie osób, z którymi kurator prowadzi rozmowę, lub innych domowników, którym kurator sądowy nie może narzucić ograniczeń w nieskrępowanym poruszaniu się po zajmowanym przez nich lub stanowiącym ich własność mieszkaniu.

Kuratorzy sądowi są osobami, które nie tylko w szczególny sposób narażone są na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ale w przypadku zakażenia- także źródłem jego przenoszenia i rozprzestrzeniania. Wynikają stąd realne zagrożenia nie tylko dla samych kuratorów sądowych, ale także dla pozostałych pracowników sądów, oraz osób, w odniesieniu do których wykonują czynności.

Krajowa Rada Kuratorów z uwagą śledzi i z aprobatą przyjmuje rekomendacje dotyczące zwiększenia poziomu bezpieczeństwa warunków pracy sformułowane przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika w stosunku do innych grup wymiaru sprawiedliwości, natomiast jej niepokój wzbudza brak analogicznych rozwiązań w stosunku do grupy kuratorów sądowych, którą reprezentuje. Za jeden z kluczowych elementów profilaktyki uznajemy w tej sytuacji wdrożenie nie tylko stosownych procedur, ale także realne ograniczenie czynności wykonywanych w bezpośrednim kontakcie z podsądnymi, zwłaszcza w terenie- w mieszkaniach osób fizycznych, w miejscach będących dużymi skupiskami osób- galeriach handlowych i innych miejscach użyteczności publicznej. Za celowością zastosowania takiego rozwiązania przemawiają działania podjęte przez Państwową Inspekcję Pracy, która od 6 marca bieżącego roku do odwołania, zniosła możliwość udzielania porad w formie kontaktu bezpośredniego we wszystkich jednostkach na terenie kraju.

Wyrażamy poparcie dla postulatów, które Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych zawarł w piśmie z 9 marca 2020 roku, skierowanym do Pana Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

W załączeniu uprzejmie przedstawiamy opracowane propozycje rekomendacji dla prezesów jednostek podległych Ministerstwu Sprawiedliwości, w których strukturze są kuratorzy lub zespoły kuratorskiej służby sądowej, a także procedur zachowania bezpieczeństwa przez kuratorów sądowych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, licząc na ich życzliwe przyjęcie przez Panią Minister, akceptację i wykorzystanie w ramach kompetencji określonych w § 5 ust. 1 pkt 22 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 stycznia 2020 roku w sprawie ustalenia zakresu czynności członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Dyrektora Generalnego Urzędu (Dz. U. MS z 2020, poz. 19).

Pragniemy pokreślić, że zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2020, poz. 167) jednym z podstawowych zadań Krajowej Rady Kuratorów- ustawowego przedstawiciela kuratorów sądowych, jest występowanie z wnioskami dotyczącymi warunków pracy kuratorów sądowych, natomiast na prezesach sądów spoczywają obowiązki związane z odpowiedzialnością za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z normą określoną art. 207 k.p.

Do wiadomości.

Pan Jarosław Jan Pinkas- Główny Inspektor Sanitarny, prof. CMKP

Pan Paweł Zwolak- Dyrektor Departamentu Nadzoru Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Załączniki

1. Rekomendacje dla Prezesów sądów.

2. Procedury bezpieczeństwa dla kuratorów sądowych.

Rekomendacje dla Prezesów sądów dotyczące wykonywania obowiązków służbowych przez kuratorów sądowych w okresie zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę o nazwie COVID-19.

1.
Wydać zalecenia dotyczące czasowego zawieszenia lub ograniczenia czynności wykonywanych przez kuratorów zawodowych w terenie do niezbędnego minimum, w szczególności poprzez:
a)
rekomendowanie zlecania wywiadów środowiskowych wyłącznie w sprawach, w których okoliczności wskazują, że występuje realne zagrożenie życia lub zdrowia osoby małoletniej;
b)
opracowanie procedury pozwalającej na ustalenie przez sekretariat wydziału czy miejsce, w którym zlecane jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego nie jest objęte kwarantanną, w szczególności poprzez uzyskanie informacji we właściwej miejscowo jednostce policji lub stacji sanitarno- epidemiologicznej;
c)
rekomendowanie zlecania kuratorom sądowym czynności odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub opiece, na zasadach określonych art. 598642 k.p.c., wyłącznie w sytuacji, gdy czynność ta jest wymagana ze względu na występowanie czynników bezpośrednio zagrażających życiu lub zdrowiu dziecka;
d)
rekomendowanie czasowego zawieszenia wykonania spraw, w których sąd orzekł kontakty w obecności kuratora sądowego- w części dotyczącej jego udziału w tych czynnościach;
e)
czasowe zawieszenie działalności ośrodków kuratorskich;
f)
zagwarantowanie możliwości okresowego prowadzenia spraw powierzonych do wykonania kuratorom sądowym i utrzymywania kontaktu z osobami, wobec których realizowane jest orzeczenie sądu, przede wszystkim przy wykorzystaniu środków komunikowania się na odległość- telefonu, poczty elektronicznej, faksu, itp.;
g)
zagwarantowanie kuratorom sądowym możliwości niezwłocznego odstąpienia od wykonywanych czynności zleconych przez sąd, w sytuacji gdy osoba, u której są one prowadzone, lub członkowie jej rodziny wykazują symptomy chorobowe, a zwłaszcza katar, kaszel, gorączkę;
2.
Zalecić ograniczenie osobistych kontaktów w siedzibie zespołu kuratorskiego z osobami, wobec których realizowane jest orzeczenie sądu, do niezbędnych czynności, wymagających podjęcia bez zbędnej zwłoki.
3.
Zapewnić kuratorom sądowym możliwość prowadzenia rozmów z podopiecznymi w siedzibie zespołu kuratorskiego w warunkach, w których rozmówcy byliby oddzieleni od siebie szybą.
4.
Poza ustalonymi dniami dyżurów w sądzie, umożliwić kuratorom wykonywanie innych obowiązków służbowych w formie pracy zdalnej.
5.
Wyposażyć zawodowych kuratorów sądowych w środki ochrony osobistej, w szczególności:
a)
w płyny dezynfekujące, ewentualnie żele lub płyny antybakteryjne w sprayu, w formie umożliwiającej ich użytkowanie w terenie (opakowania przenośne], a także kremy odżywczo- nawilżające
b)
chusteczki dezynfekujące do rąk i powierzchni
c)
w jednorazowe maseczki ochronne
d)
rękawiczki jednorazowe
6.
Wydać zalecenia dotyczące czasowego zawieszenia lub ograniczenia czynności wykonywanych przez kuratorów społecznych w terenie do niezbędnego minimum.

Procedury bezpieczeństwa dla kuratorów sądowych dotyczące wykonywania obowiązków służbowych w okresie zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę o nazwie COVID-19.

1.
Dbałość o higienę i bezpieczeństwo własne i innych osób, w szczególności przez:
a)
częste mycie rąk i twarzy ciepłą wodą z wykorzystaniem mydła przez nie mniej niż 30 sekund;
b)
unikanie dotykania oczu, nosa, ust oraz ich okolic;
c)
korzystanie z zapewnionych przez pracodawcę środków ochrony osobistej: płynów dezynfekcyjnych, żeli lub płynów antybakteryjnych, chusteczek dezynfekujących, jednorazowych maseczek ochronnych, rękawiczek jednorazowych podczas wykonywania obowiązków służbowych w terenie;
d)
unikanie kontaktu z osobami chorymi, szczególnie tymi, u których występują objawy takie jak kaszel, katar, duszności, gorączka, wysypka, itp.;
e)
niezwłoczne przerwanie czynności służbowych w terenie i odstąpienie od ich wykonania w przypadku gdy objawy takie występują u osoby, wobec której wykonywane jest orzeczenie sądu, lub u innych osób pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym;
f)
zachowanie w kontakcie z innymi osobami bezpiecznej odległości 1,5 metra podczas prowadzonej rozmowy.
g)
zasłanianie ust i nosa podczas kichania zgiętym łokciem lub chusteczką jednorazową.
2.
Poinformowanie o konieczności udania się do lekarza pierwszego kontaktu w przypadku dostrzeżenia u współpracowników lub innych osób widocznych objawów chorobowych.
3.
Poinformowanie bezpośredniego przełożonego o współpracownikach, którzy wbrew zasadom i pomimo zwróconej im uwagi przychodzą do pracy z wyraźnymi objawami chorobowymi, stwarzając tym samym ryzyko zarażenia innych osób.
4.
Niezwłoczne dokonanie telefonicznego zgłoszenia do stacji sanitarno-epidemiologicznej albo oddziału zakaźnego o symptomach mogących wskazywać na zakażenie wirusem SARS-Cov-2 w przypadku ich wystąpienia w terminie 14 dni od daty powrotu z krajów, w których występuje zwiększone zagrożenie epidemiologiczne (np. Chin, Włoch, Niemiec) lub kontaktu w tym czasie z osobą, która wróciła z takiego kraju.
5.
Przekazanie społecznym kuratorom sądowym informacji na temat wdrożonych procedur bezpieczeństwa z jednoczesnym zaleceniem ich przestrzegania.