Krk 14/v/2020 krajowa rada kuratorów z dnia 27 marca 2020 r.

Akty korporacyjne

Kurat.2020.3.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 marca 2020 r.

KRK 14/V/2020
KRAJOWA RADA KURATORÓW
z dnia 27 marca 2020 r.

Pani

ELŻBIETA WITEK

MARSZAŁEK SEJMU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Szanowna Pani Marszałek,

Krajowa Rada Kuratorów działając na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (tj. Dz.U. z 2020, poz. 167, ze zmianami), uprzejmie przedstawia opinię na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 299), w odniesieniu do zagadnień istotnych dla możliwości wykonywania obowiązków służbowych przez kuratorów sądowych.

Samorząd zawodowy kuratorów sądowych pozytywnie ocenia podejmowane działania i przedstawione propozycje rozwiązań legislacyjnych, których zasadniczym celem jest zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. Dotyczą one również polityki karnej państwa i wprowadzenia mechanizmów, które w zdecydowanie większym niż dotychczas stopniu pozwalają na wykorzystywanie możliwości stosowania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, której wykonaniem zajmują się sądy penitencjarne i kuratorzy sądowi.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna- stan epidemii ogłoszony na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ma znaczenie dla możliwości funkcjonowania urzędów państwowych i instytucji użyteczności publicznej, które w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 zaczęły stosować przede wszystkim metody polegające na wykorzystywaniu środków umożliwiających komunikowanie się na odległość, i wyeliminowały lub ograniczyły do absolutnie niezbędnego minimum działania podejmowane w bezpośrednim kontakcie z innymi osobami. Rozwiązania takie widoczne są także w obszarze wymiaru sprawiedliwości- w sądownictwie powszechnym, w którym działają kuratorzy sądowi.

Specyfika wykonywania obowiązków służbowych przez kuratorów sądowych sprawia, że pozyskują oni informacje i nawiązują kontakty z wieloma osobami, nie dysponując przy tym żadnymi informacjami na temat ich stanu zdrowia. Uwzględniając standardy wynikające z aktualnie prowadzonej polityki zdrowotnej państwa Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości skierowała do prezesów sądów apelacyjnych rekomendacje dotyczące ograniczenia do absolutnie niezbędnego minimum czynności służbowych kuratorów sądowych, podejmowanych w bezpośrednim kontakcie z innymi osobami i umożliwienie im ich wykonywania za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (w tym telefonu, poczty elektronicznej, faksu, komunikatorów internetowych). Brak jest jednak jednoznacznej regulacji ustawowej, która sankcjonowałaby możliwość wykonywania przez kuratorów sądowych zadań służbowych w takiej formie oraz pozyskiwania i przetwarzania przez nich informacji, w tym informacji od innych służb i instytucji, przy wykorzystaniu urządzeń technicznych umożliwiających komunikację na odległość. W celu zapewnienia ciągłości działania zespołów kuratorskich dla wykonywania licznych zadań realizowanych na potrzeby sądu i prokuratury, ale także zakładów karnych. Krajowa Rada Kuratorów dostrzega i postuluje wprowadzenie takiej regulacji w przedstawionym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Poniżej uprzejmie przedstawiamy propozycję przepisów, których uwzględnienie regulowałoby tę kwestię.

PROPOZYCJA SZCZEGÓŁOWA.

1. Dodanie art. 14i, w poniżej przedstawionym brzmieniu.

art. 14i: Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, w zakresie zadań realizowanych dla potrzeb sądu i innych uprawnionych podmiotów, a także pozostałych czynności służbowych, kuratorzy sądowi mogą wykonywać je poprzez:

1) rozmowy telefoniczne lub rozmowy przeprowadzane z wykorzystaniem innego środka porozumiewania się na odległość,

2) pozyskiwanie dokumentów lub oświadczeń przedstawionych przez osobę lub osoby, których dotyczy postępowania, a także członków ich rodzin- tv szczególności w wersji elektronicznej,

3) zebranie informacji od podmiotów zobowiązanych do ich udzielania na podstawie obowiązujących przepisów,

4) wykorzystanie danych dostępnych w systemach teleinformatycznych,

2. W rozdziale 7a- przepisy epizodyczne proponujemy dodanie następującej regulacji:

W ustawie z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (tj. Dz.U. z 2020 roku, poz. 167) w art. 3, dodanie ustępu 3 w brzmieniu:

W przypadku wprowadzenia .stanu klęski żywiołowej, ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, o ile okoliczności sprawy nie wskazują, że istnieje zagrożenie dla życia lub poważne zagrożenie dla zdrowia podopiecznego, kuratorzy sądowi wykonują powierzone im zadania tylko w formie rozmów prowadzonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość oraz pozyskiwania informacji i dokumentów od innych podmiotów, przy wykorzystaniu takich środków.

Załączniki

Wystąpienie Podsekretarzu Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z 13 marca 2020 roku, oznaczone DNA-VI. 122.12.2020