Komunikat prezydium krajowej rady kuratorów częstochowa, dnia 19 września 2019 roku

Akty korporacyjne

Kurat.2019.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2019 r.

KOMUNIKAT
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY KURATORÓW
Częstochowa, dnia 19 września 2019 roku

KRK 44/V/2019

Uprzejmie informuję, że 17 września 2019 roku Prezydium Krajowej Rady Kuratorów odbyło krótkie, kurtuazyjne spotkanie z Panią dr Anną Dałkowską- Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Podczas spotkania przedstawiciele kuratorów sądowych wręczyli Pani Minister kwiaty, przekazali gratulacje związane z nominacją na to zaszczytne stanowisko, wyrazili deklarację i wolę współpracy. Wstępnie dokonali także jej zaproszenia na najbliższe posiedzenie Krajowej Rady Kuratorów, które odbędzie się w Gdańsku.

W tym samym dniu przedstawiciele Krajowej Rady Kuratorów: Przewodniczący Grzegorz Kozera, Zastępca Przewodniczącego Waldemar Saliński i Sekretarz Jolanta Łagodzińska, odbyli też robocze spotkanie z przedstawicielami Departamentu budżetu i efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Departament reprezentowali Pan Dyrektor Artur Strumnika i Pani Zastępca Dyrektora Elżbieta Pińciurek. Podczas spotkania kompleksowo omówione zostały zarówno tegoroczne, jak i przyszłoroczne zagadnienia budżetowe dotyczące wynagrodzeń kuratorów sądowych.

Pan Dyrektor Artur Strumnik poinformował, że rozporządzenie zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich zostało już podpisane przez Prezesa Rady Ministrów i najdalej do 23 września 2019 roku zostanie ogłoszone. W praktyce oznacza to, że w październiku bieżącego roku nastąpić powinna podwyżka wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich z wyrównaniem za okres od 1 stycznia do 30 września 2019 roku, która będzie spełnieniem pozostałej części podwyżki wynagrodzeń kuratorów zawodowych zapowiadanej w 2019 roku (pierwsza część została zrealizowana poprzez wzrost kwoty bazowej). Środki na ten cel zostały już zabezpieczone w poszczególnych jednostkach.

Pan Dyrektor zapewnił, że ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości nie były formułowane żadne zalecenia odnośnie wstrzymania wypłat dodatków specjalnych w ramach posiadanych środków określonych na wynagrodzenia osobowe kuratorów sądowych. Wyjaśnił, że tego rodzaju ograniczenia wprowadzone zostały tylko w sprawie nagród. Zapewnił jednocześnie, że w ramach środków budżetowych na wynagrodzenia kuratorów sądowych w roku bieżącym nie będą dokonywane żadne przesunięcia, a podzielenie powstałych oszczędności możliwe będzie poprzez wypłacenie nagród rocznych (po wdrożeniu wcześniej wspomnianej podwyżki wynikającej ze wzrostu mnożników). Środki na przeprowadzenie tegorocznych podwyżek w grupie urzędników sądowych zostały przede wszystkim zabezpieczone z oszczędności powstałych z nieobsadzonych etatów sędziowskich.

W zakresie budżetu na 2020 rok w projekcie ustawy budżetowej wstępnie przyjętym przez Radę Ministrów uwzględnione zostały środki na podwyżkę wynagrodzeń kuratorów zawodowych średnio o 900 złotych na etat (z uwzględnieniem etatów obsadzonych przez aplikantów kuratorskich). Podwyżka wynagrodzeń będzie dokonana na zasadach analogicznych do tegorocznych, tj. poprzez wzrost kwoty bazowej o 6%, a w pozostałej części poprzez nowelizację rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich (zmiana mnożników kwoty bazowej na poszczególnych szczeblach awansowych). Niezależnie od środków na podwyżkę wynagrodzeń średnio o 900 złotych na etat, w projekcie ustawy budżetowej, w części dotyczącej wynagrodzeń zawodowych kuratorów sądowych, dodatkowo zaplanowane zostały również środki w wysokości pozwalającej na przeprowadzenie 300 awansów w skali kraju.

Nie zostały natomiast uwzględnione środki na wydatki związane z wdrożeniem ustawy o kuratorskiej służbie sądowej, choć pierwotnie, w projekcie budżetu opracowywanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości były one wstępnie przewidziane. Nie zostały także zabezpieczone środki na powstanie nowych ośrodków kuratorskich (uwzględnienie środków na ten cel jest wstępnie planowane w prognozowanym budżecie na lata 2021-2022), jak również środki na utworzenie przez Ministra Sprawiedliwości dodatkowego funduszu nagród dla kuratorów zawodowych (powstanie takiego funduszu nie było rozważane).

Pan Artur Strumnik zapowiedział, że po wejściu w życie ustawy budżetowej na 2020 rok, podczas roboczego spotkania, będzie chciał poczynić z przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów konkretne ustalenia dotyczące podwyżek, w szczególności związane ze wzrostem mnożników kwoty bazowej, tak aby wypracowane rozwiązania uwzględniały kwestie postulowane przez przedstawicieli samorządu kuratorskiego (np. zachowywały proporcjonalność w zróżnicowaniu wynagrodzenia dla poszczególnych stopni służbowych).

Prezydium poruszyło także zagadnienie związane z zabezpieczeniem środków' na wynagrodzenie w przypadku podjęcia przez Ministra Sprawiedliwości decyzji o przesunięciu zwolnionego etatu kuratorskiego do innego sądu pozostającego we właściwości innego okręgu sądowego, czy też innej apelacji (w praktyce sytuacje takie miały już miejsce). Przedstawiciele samorządu kuratorskiego wskazali na potrzebę ujednolicenia praktyki w tym zakresie. Zwrócili uwagę, że rozwiązaniem, które w największym stopniu wydaje się uwzględniać interesy obydwu zainteresowanych stron jest zabezpieczenie w sądzie, do którego przekazywany jest etat, środków' na wynagrodzenie dla kuratora zawodowego (w rozumieniu stopnia służbowego), a pozostawienie nadwyżki finansowej w sądzie, z którego etat ten został zabrany. Wdrożenie takiego rozwiązania będzie pozwalało na płynną realizację polityki awansowej w ramach naturalnych ruchów kadrowych.

Pan Dyrektor stwierdził, że z pewnością stosowne rekomendacje związane z ujednoliceniem tej kwestii zostały wydane przez Departament Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości w stosunku do pozostałych grup zawodowych wymiaru sprawiedliwości (w tym asystentów i urzędników). Nie był pewien czy dotyczyły one także kuratorów sądowych. Stwierdził, że w przypadku gdyby takie rekomendacje nie były jeszcze sformułowane, nie widzi przeszkód dla ich wydania.

Spotkanie przebiegło w merytorycznej, a zarazem miłej atmosferze, sprzyjającej kontynuowaniu współpracy.