Bezpieczeństwo sędziów i sądów.

Akty korporacyjne

Sędz.2000.3.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 marca 2000 r.

UCHWAŁA Nr 36/2000
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 marca 2000 r.
w sprawie bezpieczeństwa sędziów i sądów

Krajowa Rada Sądownictwa wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu wydarzeń, jakie miały miejsce w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze w dniu 13 marca 2000 r.
Terrorystyczny zamach na sali rozpraw skierowany przeciwko sądowi uderza w podstawy funkcjonowania Państwa, którego ostoją jest wymiar sprawiedliwości, oraz dobitnie wskazuje, jak trudna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa po raz kolejny zwraca uwagę na pilną potrzebę realizacji przewidzianego w art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawa sędziego do warunków pracy odpowiadających godności urzędu i zakresowi obowiązków, z czego wynika obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobistego sędziów. Bulwersujące wydarzenie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, a także podobne, które miały miejsce w innych sądach, wskazują na katastrofalny stan bazy materialnej sądownictwa, niedostosowanie do istniejących zagrożeń oraz na brak bezpieczeństwa osobistego pracowników sądów oraz wszystkich uczestników postępowania na terenie budynków sądowych. Niezbędne jest więc natychmiastowe poczynienie nakładów finansowych na wyposażenie sądów w systemy monitoringu i inne techniczne środki zabezpieczające, a także znaczne zwiększenie stanu kadrowego policji sądowej oraz wzmocnienie jej funkcji ochronnych.

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje do władzy ustawodawczej i wykonawczej o podjęcie energicznych działań zmierzających do wypełnienia konstytucyjnych i ustawowych zobowiązań w stosunku do sędziów i sądów. Zwraca także uwagę, że wypowiedzi oraz ataki na sędziów ze strony osób publicznych, obniżając autorytet sądów i sędziów, mogą wzmagać agresję przestępców oraz uczestników innych postępowań.