Apel do Premiera, Ministra Sprawiedliwości i Ministra Zdrowia w sprawie zmiany przepisów dotyczących niepożądanych zdarzeń medycznych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2022.5.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 maja 2022 r.

APEL Nr 9
XV KRAJOWEGO ZJAZDU LEKARZY
z dnia 14 maja 2022 r.
do Premiera, Ministra Sprawiedliwości i Ministra Zdrowia w sprawie zmiany przepisów dotyczących niepożądanych zdarzeń medycznych

XV Krajowy Zjazd Lekarzy apeluje do Premiera, Ministra Sprawiedliwości i Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych prac nad stworzeniem odpowiednich przepisów dotyczących niepożądanych zdarzeń medycznych i ich skutków. Ostatecznym celem tych przepisów powinno być wprowadzenie w Polsce tzw. systemu no-fault.

System no-fault ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta, ograniczyć występowanie niepożądanych zdarzeń medycznych oraz pozwolić na szybkie zadośćuczynienie bezpośrednio pokrzywdzonemu.

Pacjent, aby uzyskać jak najlepszą i najskuteczniejszą pomoc medyczną, musi być leczony przez lekarza nie tylko świetnie wykształconego, odpowiedzialnego, posiadającego szerokie umiejętności, ale i odważnego, który jest skupiony wyłącznie na ratowaniu życia i zdrowia a nie na rozważaniu czy zastosowana terapia nie zaprowadzi go do więzienia.

Obecny Kodeks Karny nie rozróżnia kategorii czynu zabronionego takiego jak błąd medyczny. Pracownicy ochrony zdrowia podlegają tym samym przepisom, co osoby wyrządzające krzywdę w postaci uszczerbku na zdrowiu z premedytacją. Konieczne jest odróżnienie działań w dobrej wierze, przy których dojdzie do niepożądanego zdarzenia medycznego, skutkującego pogorszeniem zdrowia lub śmiercią człowieka od działań z zamiarem spowodowania krzywdy.

Inicjatywa no-fault jest oczekiwana przez środowisko medyczne od wielu lat. Wprowadzenie systemu rozdzielającego postępowanie dotyczące odszkodowania za niepożądane zdarzenia medyczne od oceny prawidłowości działania, dawałoby szansę na ograniczenie "medycyny asekuracyjnej", nie zniechęcało lekarzy do podejmowania specjalizacji związanych z większym ryzykiem takich zdarzeń, byłoby adekwatnym uszanowaniem i podziękowaniem za trud, poświecenie i poczucie misji, które prezentuje znakomita większość lekarzy w swojej codziennej pracy.