Apel do Ministra Zdrowia o stworzenie mapy drogowej znaczącego ograniczenia dostępności papierosów.

Akty korporacyjne

Lekarz.2021.12.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 grudnia 2021 r.

APEL Nr 15/21/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 22 grudnia 2021 r.
do Ministra Zdrowia o stworzenie mapy drogowej znaczącego ograniczenia dostępności papierosów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o stworzenie i wprowadzenie w życie szeroko zakrojonego systemu działań profilaktycznych, które skutecznie zniechęcałyby Polaków do palenia papierosów.

Przez ostatnie miesiące samorząd lekarski zwracał się z prośbą o podjęcie tego tematu m.in. w sferze polityki fiskalnej. Z dużym uznaniem należy przyjąć finał dyskusji o wysokości podatku akcyzowego. Papierosy będą droższe, zaplanowanie stopniowego wzrostu cen jest dobrą wiadomością i może być skutecznym narzędziem w walce z tą epidemią, jednak to tylko fragment skomplikowanego systemu, którego stworzenia wymaga sytuacja. Pozostałe elementy, bez której walki z nałogiem palenia papierosów nie da się wygrać to: skuteczna praktyka zniechęcania nieletnich, podniesienie wieku, od którego papierosy byłyby dostępne, ujednolicenie opakowań papierosów, wprowadzenie zaawansowanych terapii antynikotynowych i wreszcie przyjęcie, podobnie jak we wcześniejszych latach w przypadku alkoholu i narkotyków, strategii redukcji szkód.

Codziennie w Polsce po papierosa sięga około 8 milionów ludzi, i z tego samego powodu rocznie umiera ich w naszym kraju około 80 tysięcy. Zahamowane zostało tempo spadku liczby palących, co gorsza rośnie liczba nieletnich, którzy pierwszy kontakt z nikotyną mają właśnie przez papierosy. Wielokrotnie alarmujące dane w tej sprawie pokazywał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Podstawowe problemy są dwa: przyzwolenie społeczne i cena. W tej drugiej kwestii udało się wykonać ruch w dobrym kierunku, teraz potrzebna jest zmiana podejścia do palenia papierosów, czego bez szeroko zakrojonej edukacji, globalnie wspieranej już na poziomie POZ oraz szkoły podstawowej nie uda się uzyskać. Koniec dominacji używki, jaką są papierosy, musi być poprzedzony szeregiem działań, w których holistycznie będą traktowani także nałogowi palacze.

Pandemia i wynikająca z niej publiczna dyskusja dotycząca szczepień spowodowały, że po raz pierwszy od lat profilaktyka stała się tematem pierwszoplanowym. Jednocześnie to szansa, aby większy nacisk położyć na dbanie o siebie, najbliższych i jednocześnie unaocznić jak duże są koszty społeczne palenia papierosów.

Mając na uwadze powyższe, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o stworzenie mapy drogowej dla Polski bez papierosów, tak aby dzisiejsze dzieci wchodząc w dorosłość nie znały ich smaku. Dokument określający politykę antynikotynową państwa pokazywałby drogę, którą stopniowo mogłyby pójść instytucje publiczne aby ów cel osiągnąć.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje także, aby wszelkie środki pozyskane z tytułu zwiększonej akcyzy zostały przeznaczone na poprawę opieki zdrowotnej, zamiast trafiać do ogólnej puli budżetu państwa.