Akademicka Komisja Akredytacyjna.

Akty korporacyjne

KRASP.2013.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2013 r.

UCHWAŁA
ZGROMADZENIA PLENARNEGO KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
z dnia 26 kwietnia 2013 r.
w sprawie Akademickiej Komisji Akredytacyjnej

Dokument nr 17/VI
Nawiązując do treści uchwał Prezydium KRASP z dn. 18 października 2009 r., 3 grudnia 2010 r., 11 marca 2011 r., 6 maja 2011 r., 12 października 2011 r. i 10 września 2012 r. oraz uchwały Zgromadzenia Plenarnego KRASP z dn. 6 maja 2011 r., a także mając na uwadze potrzebę realizacji zadań określonych w art. 55 ust. 1 pkt. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, Zgromadzenie Plenarne KRASP stwierdza, co następuje.

W obliczu nowych wyzwań związanych ze zmianami w szkolnictwie wyższym, wdrażaniem Krajowych Ram Kwalifikacji i koniecznością ukierunkowania działań uczelni na procesy związane z efektami kształcenia, oceną ich osiągania oraz budową systemów zapewniania jakości z zadowoleniem przyjmujemy powołanie przez Fundację na Rzecz Jakości Kształcenia Akademickiej Komisji Akredytacyjnej.

Podobnie jak w latach dziewięćdziesiątych, gdy z potrzeby reakcji na niekorzystne procesy zachodzące w polskim systemie szkolnictwa wyższego zrodził się ruch akredytacji środowiskowej, tak dzisiaj w odpowiedzi na wyzwania wynikające z wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia dla polskiej młodzieży europejskiego i światowego rynku edukacyjnego, środowisko akademickie dostrzega - w ramach głębokiej i rzeczywistej transformacji szkolnictwa wyższego - potrzebę nadania środowiskowej akredytacji nowego wymiaru.

Wyrażamy nadzieję, że powołana agencja wykorzystywać będzie wieloletnie doświadczenia środowiskowych komisji akredytacyjnych i Komisji Akredytacyjnej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, stanie się agencją akredytacyjną otwartą dla wszystkich, wspierającą wysiłki naszych uczelni w rozwijaniu i zapewnianiu jakości kształcenia, a zarazem propagującą najlepsze standardy w tym zakresie i budującą kulurę jakości.

Warunkiem sukcesu tworzonej Akademickiej Komisji Akredytacyjnej jest jej rozpoznawalność i uznawalność za granicą. Można ją osiągnąć przez bilateralne porozumienia z europejskimi i światowymi agencjami akredytacyjnymi (działającymi w obszarze kierunków ekonomicznych, medycznych, technicznych i innych), a także przez uzyskanie wpisu do rejestru EQAR {European Quality Assurance Register for Higher Education). Wyrażamy przekonanie, że Akademicka Komisja Akredytacyjna osiąnie te cele.

Zgromadzenie Plenarne KRASP, mając na względzie potrzebę rozwijania najlepszych praktyk w zakresie jakości kształcenia, apeluje do członków KRASP, uczelni stowarzyszonych KRASP i uczelni członkowskich konferencji stowarzyszonych z KRASP o wykorzystanie w jak najszerszym zakresie możliwości, jakie stwarza nowo utworzona Akademicka Komisja Akredytacyjna.