Uchwała nr 40/2015 naczelnej rady adwokackiej z dnia 19 września 2015 r.

Akty korporacyjne

Adwok.2015.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 40/2015
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 19 września 2015 r.

Działając na podstawie art. 58 pkt. 12) lit. l) Prawa o adwokaturze, Naczelna Rada Adwokacka uchwala regulamin określający zasady wyznaczania adwokatów do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej i dokumentowania udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej.
§  1.
1.
Okręgowe rady adwokackie corocznie, spośród adwokatów uprawnionych do wykonywania zawodu, gromadzą informacje o adwokatach deklarujących gotowość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
2.
Adwokat deklarujący gotowość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej wskazuje powiat, na obszarze którego chce udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej.
3.
Okręgowe rady adwokackie, na podstawie zgłoszeń adwokatów, tworzą imienne wykazy adwokatów wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Wykazy tworzy się osobno dla każdego powiatu, według kolejności wpływu zgłoszeń adwokatów. Okręgowe rady adwokackie mogą przyjąć inną kolejność adwokatów na wykazach.
4.
Okręgowe rady adwokackie właściwe dla siedziby władz powiatu, spośród adwokatów wyznaczonych zgodnie z ustępem 3 powyżej do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu, wskazują właściwym powiatom wynikającą z porozumienia liczbę adwokatów, którzy będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu. W razie niezawarcia przez okręgową radę adwokacką porozumienia z powiatem, dziekani okręgowych rad adwokackich, spośród adwokatów wyznaczonych zgodnie z ustępem 3 powyżej do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu, wskazują

właściwym powiatom wynikającą z informacji przekazanej przez starostę liczbę adwokatów, którzy będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu.

5.
W przypadku, gdy powiat, względnie starosta, wskaże okręgowej radzie adwokackiej dodatkową liczbę adwokatów do udzielania pomocy prawnej, okręgowa rada adwokacka lub dziekan okręgowej rady adwokackiej wskazuje adwokatów umieszczonych w dalszej kolejności na imiennym wykazie adwokatów wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu.
6.
Okręgowa rada adwokacka wskazuje powiatowi zastępcę adwokata do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej z imiennego wykazu adwokatów wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu, umieszczonych w dalszej kolejności, a nie wskazanych powiatowi zgodnie z ust. 4 lub ust. 5.
7.
W przypadku, gdy wynikająca z porozumienia lub wskazania starosty liczba adwokatów do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu jest większa niż liczba adwokatów, którzy zadeklarowali gotowość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu, okręgowa rada adwokacka informuje adwokatów wykonujących zawód o wolnych miejscach i w miarę wpływu zgłoszeń uzupełnia imienne wykazy adwokatów wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze danego powiatu.
8.
Okręgowa rada adwokacka skreśla adwokata z imiennego wykazu:
a)
na żądanie adwokata;
b)
w razie zawieszenia adwokata w czynnościach zawodowych, utraty prawa wykonywania zawodu, względnie rozwiązania przez powiat umowy z adwokatem;
c)
w razie przeniesienia siedziby zawodowej do innej izby.
9.
Okręgowe rady adwokackie organizują proces wyznaczania adwokatów do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w sposób umożliwiający dochowanie terminów przekazywania powiatom imiennych wykazów adwokatów.
§  2.
1.
Adwokaci udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej dokumentują udzieloną pomoc prawną w sposób zgodny z art. 7 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
2.
Adwokaci udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej ewidencjonują dane klientów, którym udzielili nieodpłatnej pomocy prawnej.
3.
Adwokaci udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej przekazują staroście kartę nieodpłatnej pomocy prawnej oraz oświadczenia, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 6 oraz ust. 3 i 4 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej listem poleconym lub za pokwitowaniem odbioru.
4.
Adwokat ma prawo sporządzić kopie dokumentów przekazywanych zgodnie z ust. 3.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia, przy czym § 2. stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 roku.