Stanowisko krajowej rady radców prawnych z dnia 30 lipca 2015 r.

Akty korporacyjne

Radc.2015.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2015 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 30 lipca 2015 r.

Krajowa Rada Radców Prawnych zapoznała się z dotychczasowymi rezultatami prac prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości przy udziale przedstawicieli samorządu radców prawnych dotyczących projektów rozporządzeń w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu.

Krajowa Rada Radców Prawnych zapoznała się również z przesłanymi w dniu 29 lipca br. Prezesowi KRRP - będącymi wynikiem tych prac i zaakceptowanymi przez Ministra Sprawiedliwości - projektami rozporządzeń.

Krajowa Rada Radców Prawnych oceniła na ile te projekty:

-
realizują prezentowane od dłuższego czasu ~ publicznie jak i Ministrowi Sprawiedliwości - stanowiska samorządu w przedmiotowej sprawie, w tym stanowisko Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 25 maja 2013 r. oraz wspólne z Naczelną Radą Adwokacką wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 sierpnia 2014 r.;
-
wychodzą naprzeciw słusznym oczekiwaniom radców prawnych, wskazującym na konieczność zmiany obowiązującego już blisko 14 lat anachronicznego stanu prawnego i związanej z nim niewłaściwej praktyki orzekania przez sądy o kosztach zastępstwa prawnego na poziomie stawek minimalnych, a przez to zasądzania opłat często rażąco niskich i nie odpowiadających nakładowi pracy radcy prawnego.

Krajowa Rada Radców Prawnych wyraża stanowisko, że zasadnym jest kontynuowanie rozmów przez upoważnionych przedstawicieli samorządu radców prawnych z Ministrem Sprawiedliwości, mających na celu doprowadzenie do ustalenia ostatecznego brzmienia projektowanych rozporządzeń z uwzględnieniem następujących kluczowych kwestii:

*
w projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych:
-
usunięcia § 3, względnie jego zmianę poprzez zastąpienie słów "50%" słowami "75%", albowiem projektowany przepis utrzymuje minimalną stawkę na dotychczasowym poziomie, co nie znajduje uzasadnienia w nakładzie pracy związanym z przygotowaniem pisma wszczynającego postępowanie;
-
zmianę § 17 pkt 1 poprzez rozszerzenie zakresu jego stosowania również na postępowania w sprawach cywilnych, tj. zastąpienie słów "§ 11 - § 13" słowami "§ 2 oraz § 4 - § 13";
-
zmianę § 15 ust. 2 poprzez wprowadzenie zasady zwiększania stawki minimalnej poprzez jej krotność, również w sprawach niewymagających rozprawy, tj. zastąpienie słów "przewyższającej stawkę minimalną" słowami "stanowiącej krotność stawki minimalnej";
*
w projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu:
-
zmianę brzmienia § 4 poprzez dodanie przed słowami "1/2 opłaty maksymalnej" słów "co najmniej".

Krajowa Rada Radców Prawnych wyraża nadzieję, że Minister Sprawiedliwości podpisze opiniowane rozporządzenia do dnia 31 sierpnia 2015 r" z datą wejścia w życie nie później niż 1 października 2015 r.