Uchwała nr 34/2008 naczelnej rady adwokackiej z dnia 22 listopada 2008 r.

Akty korporacyjne

Adwok.2008.11.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 listopada 2008 r.

UCHWAŁA Nr 34/2008
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 22 listopada 2008 r.

Naczelna Rada Adwokacka ocenia negatywnie opracowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt likwidacji adwokatury. Założenia tego projektu zmierzają do ustanowienia monopolu w zakresie świadczenia usług prawnych. Ponadto prace nad projektem w sposób rażący naruszają elementarne zasady społeczeństwa obywatelskiego, zasad tworzenia prawa, prawo swobodnego zrzeszania się w samorządowe organizacje zawodowe. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości jest całkowicie sprzeczny z zasadami liberalizmu, które tak często publicznie deklaruje sprawująca w Polsce władzę partia polityczna.

Nie ma żadnego faktycznego ani prawnego uzasadnienia likwidacji samorządów adwokackiego i radcowskiego. Likwidacja adwokatury w szczególności nie doprowadzi do ułatwienia obywatelom dostępu do fachowych usług prawnych oraz obniżenia cen tych usług. Uważamy, że prawdziwymi motywami projektu są populizm polityczny oraz ukryta strategia podporządkowania państwu zawodów zaufania publicznego. Celem tego działania jest pozbawienie obywatela możliwości obrony przed nadużyciami władzy publicznej. Taką obronę może skutecznie świadczyć tylko niezależny od państwa adwokat.

NRA podtrzymuje jednocześnie swoje stanowisko wyrażone w uchwale nr 27/2008 z 4 października 2008 r., w którym zakwestionowała prace Zespołu przy Ministrze Sprawiedliwości ds. zmian dotyczących samorządu zawodowego Adwokatury. Są one prowadzone z naruszeniem elementarnych zasad postępowania wobec samorządu poprzez prowadzenie rozmów z dokooptowanymi osobami, które tego samorządu nie reprezentują i nigdy nie reprezentowały. Tego rodzaju praktyka stanowi zaprzeczenie obowiązującej w polskiej kulturze politycznej zasady "nic o nas bez nas" i jest powrotem do złych praktyk politycznych.

NRA zwraca się do wszystkich samorządów zawodów zaufania publicznego o wspólną obronę idei samorządności, która jest fundamentem państwa prawnego. Jednocześnie Rada apeluje do Ministra Sprawiedliwości o zaprzestanie działań, które mogą naruszyć konstytucyjny ład prawny. Adwokatura niezmiennie zaprasza przedstawicieli władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej do wypracowania kompleksowej wizji funkcjonowania całego systemu wymiaru sprawiedliwości.