Uchwała nr 2/2010 krajowej rady prokuratury z dnia 5 października 2010 roku

Akty korporacyjne

Prok.2010.10.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 października 2010 r.

UCHWAŁA Nr 2/2010
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 5 października 2010 roku

W dniu 21 września 2010 roku rozpoczęła prace Krajowa Rada Prokuratury. Ustawa o prokuraturze nałożyła na Radę szereg bardzo istotnych zadań, z których za najważniejsze Członkowie Rady uznają stanie na straży niezależności prokuratorów. Krajowa Rada Prokuratury stoi na stanowisku, iż w celu stworzenia najlepszych warunków pracy prokuratorom, ochrony ich niezależności i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania prokuratury, niezbędne jest również ustrojowe uregulowanie pozycji prokuratury poprzez jej konstytucyjne umocowanie - określenie zadań, relacji do innych organów państwa, unormowanie statusu prokuratorów na wzór statusu sędziów oraz zapewnienie jej autonomii budżetowej.

Krajowa Rada Prokuratury uważa, że dla jej prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest określenie ustroju, roli. funkcji, zadań i pozycji Rady w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz jak najszybsze uchwalenie ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury, która ureguluje szczegółowo zasady jej działania na wzór rozwiązań zawartych w przepisach normujących ustrój i funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Prokuratury zwraca się do Pana Prezydenta, Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Pana Ministra Sprawiedliwości o podjęcie stosownych prac ustawowych, deklarując jednocześnie wolę współpracy przy opracowywaniu projektów ustaw.

Dla zapewnienia niezależności prokuratorów oraz w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania prokuratury, której naczelnym zadaniem jest służenie Państwu i społeczeństwu polskiemu, Krajowa Rada Prokuratury deklaruje szeroką współpracę z organami władzy i administracji państwowej, Prokuratorem Generalnym, organizacjami społecznymi, organizacjami działającymi w prokuraturze oraz z samorządem prokuratorskim.

Krajowa Rada Prokuratury zwraca się do środowiska prokuratorskiego o wsparcie i współdziałanie w wypełnianiu jej ustawowych zadań, deklarując rzetelne realizowanie swoich obowiązków oraz podejmowanie efektywnych inicjatyw dla dobra prokuratorów i prokuratury.