Uchwała nr 142/viii/2012 krajowej rady radców prawnych z dnia 7 grudnia 2012 r.

Akty korporacyjne

Radc.2012.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2012 r.

UCHWAŁA Nr 142/VIII/2012
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 7 grudnia 2012 r.

Na podstawie art. 36 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych, ustosunkowując się do przedstawionych w piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z dnia 14 listopada 2012 r. propozycji dotyczących komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin radcowski w 2013 r., tj. kwestii wymienionych w pkt. 1 i 2 ust.l art. 36 ustawy o radcach prawnych, po zapoznaniu się z argumentacją przedstawioną w tym piśmie, a także biorąc pod uwagę:
- stanowiska okręgowych izb radców prawnych w Bydgoszczy, Koszalinie, Wałbrzychu i Zielonej Górze,

- opinie Dziekanów wyrażone na spotkaniu z Prezydium KRRP w dniu 6 grudnia 2012 r. jak również

- postulaty kierowane przez aplikantów radcowskich przewidujących przystąpienie w 2013 r. do egzaminu radcowskiego, Krajowa Rada Radców Prawnych uchwala, co następuje:

§  1.
Krajowa Rada Radców Prawnych zajmuje następujące stanowisko:
1)
za celowe uważa się funkcjonowanie w 2013 r. komisji egzaminacyjnych właściwych odrębnie dla obszaru każdej z istniejących okręgowych izb radców prawnych.

Przyjęcie takiego rozwiązania wiązałoby się:

-
ze zmianą obowiązującego od dnia 19 maja 2012 r. Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości (podpisanego w dniu 23 kwietnia 2012 r.) powołującego komisje egzaminacyjne (podstawowe) z siedzibą w Szczecinie i we Wrocławiu poprzez ograniczenie właściwości miejscowej tych komisji wyłącznie dla obszarów właściwości okręgowych izb radców prawnych odpowiednio w Szczecinie i Wrocławiu,
-
z wydaniem zarządzenia powołującego komisje egzaminacyjne (podstawowe) w Bydgoszczy, Koszalinie, Toruniu, Wałbrzychu i Zielonej Górze, właściwe miejscowo każdorazowo wyłącznie dla obszaru właściwości okręgowych izb radców prawnych, które mają siedziby w tychże miastach.
2)
argumentem za rozwiązaniem proponowanym w punkcie 1) jest w pierwszej kolejności fakt, iż przewidywane liczby osób przystępujących do egzaminu przeprowadzanego w marcu 2013 r. rekrutujących się z najmniejszych pod tym względem obszarów właściwości okręgowych izb radców prawnych tj. w Koszalinie, Zielonej Górze, Wałbrzychu i Bydgoszczy, uwzględniając w tej liczbie osoby ponownie przystępujące do egzaminu jak i ze "ścieżek" pozaaplikacyjnych, kształtować się będą w przedziale od co najmniej 60 do nawet ponad 120 osób. Spowoduje to, że do przeprowadzenia egzaminu w tymże roku - i tylko dla tych grup zdających - zaistnieje potrzeba powołania co najmniej po jednej komisji dodatkowej w proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości okręgach, odpowiednio w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu. Stąd wniosek, że w 2013 r. rozwiązanie rekomendowane w punkcie 1) nie spowoduje wzrostu kosztów osobowych funkcjonowania wszystkich niezbędnych do powołania komisji, w tym komisji dodatkowych powoływanych w zgodzie z art. 331 ust.la w związku z art. 361 ust.2 zdanie ostatnie ustawy o radcach prawnych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszystkie okręgowe izby radców prawnych, reagując na wcześniej skierowane do Dziekanów wystąpienia Ministerstwa Sprawiedliwości, poczyniły już nie tylko rozpoznania, ale i starania (w tym wstępne rezerwacje) obiektów pozwalających na przeprowadzenie egzaminu radcowskiego w 2013 r. Zagadnienia te zostały również szczegółowo omówione na spotkaniu Dziekanów Rad OIRP już po nadesłaniu pisma Ministerstwa Sprawiedliwości, będącego przedmiotem niniejszego stanowiska.

3)
aplikanci radcowscy, którzy przystępować będą, do egzaminu w 2013 r., konsekwentnie podnoszą, iż organizowanie egzaminu poza siedzibami izb, w których ukończyli aplikację, naraża ich nie tylko na dodatkowe, wysokie koszty (hotele, przejazdy), ale również na inne uciążliwości (logistyczne i czasowe) powodujące, iż ich sytuacja - w porównaniu z innymi osobami - jest nierówna. Zarzut ten, w opinii samorządu radców prawnych, jako reprezentanta interesów wszystkich jego członków, do których należą także aplikanci, powinien być wzięty pod uwagę, szczególnie w sytuacji tak licznego jak obecny rocznika kończącego aplikację radcowską.
4)
faktem jest, że przewidywane liczby osób mogących przystąpić do egzaminu radcowskiego w 2014 r. - kierując się przy tych przewidywaniach wyłącznie liczbą aplikantów radcowskich obecnego drugiego roku szkolenia ~ w okręgowych izbach radców prawnych mających siedziby w Bydgoszczy, Koszalinie, Wałbrzychu i Zielonej Górze - mogą być znacząco mniejsze niż w 2013 r. Przewidywania te nie uwzględniają jednak tego, że przystępowaniem do egzaminu radcowskiego w 2014 r. będą zainteresowane - co naturalne - osoby które nie uzyskają pozytywnej oceny z egzaminu w 2013 r., ale także te, które nie zdały egzaminu w 2012 r. i "weszły" na drogę odwoławczą, a procedura rozpatrywania odwołań może nie zakończyć się przed terminem 2 lutego 2013 r" kiedy to upływa termin złożenia wniosku o dopuszczenie do i egzaminu w dniach 19-22 marca 2013 r.
5)
podkreślić należy, że wymienione w punktach 1 i 4 okręgowe izby radców prawnych deklarują gotowość poniesienia w 2014 r. kosztów udostępnienia obiektów niezbędnych do przeprowadzenia organizowanego w tymże roku egzaminu radcowskiego poprzez nieuwzględnianie tych kosztów oraz niektórych innych kosztów obsługi administracyjnej komisji, w preliminarzach wydatków przedstawianych Ministerstwu Sprawiedliwości, celem pokrycia ze środków budżetu państwa.
§  2.
W przypadku uwzględnienia przez Ministra Sprawiedliwości stanowiska zaprezentowanego w § 1 pkt 1 Krajowa Rada Radców Prawnych, działając na podstawie art. 361 ust. 4 ustawy o radcach prawnych, wskazuje następujących radców prawnych, jako egzaminatorów i zastępców egzaminatorów do składu właściwych komisji egzaminacyjnych:
a)
do Komisji Egzaminacyjnej w Bydgoszczy dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy:

Egzaminatorzy:

1)
Adela Fischer
2)
Gabriela Kraj czewska
3)
Jerzy Mojsiewicz
4)
Jacek Marczak

Zastępcy Egzaminatorów:

1)
Marek Krokos
2)
Lucyna Piechocka-Szymańska
3)
Andrzej Wiśniewski
4)
Barbara Kula
b)
do Komisji Egzaminacyjnej w Koszalinie dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie:

Egzaminatorzy:

1)
Janusz Adamiak
2)
Krystyna Grużewska
3)
Dariusz Knapik
4)
Jerzy Ziółkowski

Zastępcy Egzaminatorów:

1)
Karol Korczyński
2)
Teresa Ponikowska
3)
Anna Ignaczalc
4)
Krystyna Cichońska
c)
do Komisji Egzaminacyjnej w Toruniu dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu:

Egzaminatorzy:

1)
Rafał Śnieżawslci
2)
Agnieszka Laskowska
3)
Joanna Wierzchowska
4)
Ryszard Wilmanowicz

Zastępcy Egzaminatorów:

1)
Rafał Izdebski
2)
Elżbieta Cichocka
3)
Joanna Górska
4)
Stefan Mucha
d)
do Komisji Egzaminacyjnej w Wałbrzychu dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu:

Egzaminatorzy:

1)
Maria Majewska
2)
Małgorzata Walaszczyk-Borek
3)
Grzegorz Tokarski
4)
Janusz Mróz

Zastępcy Egzaminatorów:

1)
Roman Słomski
2)
Sławomir Majka
3)
Mirosław Poczęty
4)
Jacek Sikacz
e)
do Komisji Egzaminacyjnej w Zielonej Górze dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze:

Egzaminatorzy:

1)
Andrzej Ksolcowski
2)
Bożena Górska
3)
Jowita Pilarska
4)
Renata Kwiatkowska

Zastępcy Egzaminatorów:

1)
Dariusz Perzanowski
2)
Barbara Sienkiewicz
3)
Wojciech Bujko
4)
Małgorzata Wiśniewska
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.