Uchwała nr 46/2009 naczelnej rady adwokackiej z dnia 4 kwietnia 2009 r.

Akty korporacyjne

Adwok.2009.4.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 kwietnia 2009 r.

UCHWAŁA NR 46/2009
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 4 kwietnia 2009 r.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z 20 lutego 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (Dz.U. z 2009 r. Nr 37 poz. 286), Naczelna Rada Adwokacka uchwala zasady zdawania egzaminów dla aplikantów adwokackich, którzy zdali egzamin konkursowy w dniu 10 grudnia 2005 r. i rozpoczęli aplikację przed dniem 1 października 2006 r.
I.
Egzamin adwokacki składa się z etapu pisemnego i ustnego. Przerwa między egzaminem pisemnym a ustnym etapem nie może trwać dłużej niż sześć tygodni i nie krócej niż pięć dni.
II.
1) Etap pisemny trwa trzy dni. Zdający opracowują tematy z zakresu prawa karnego, cywilnego i gospodarczego. Opracowanie tematu następuje w postaci sporządzenia odpowiedniego pisma procesowego na podstawie akt adwokackich lub sądowych. Komisja może przedstawić zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia przez zdającego na podstawie pisemnego tematu (casusu).
2)
Etap pisemny z prawa gospodarczego polega na napisaniu umowy, opinii prawnej, apelacji lub pisma procesowego na podstawie akt adwokackich, sądowych lub pisemnego tematu.
3)
Etap pisemny z poszczególnych tematów nie może trwać dłużej niż 7 godz.
III.
1) Aplikant w etapie pisemnym opracowuje tematy samodzielnie, może w czasie tego egzaminu korzystać z tekstów prawnych, literatury prawniczej oraz zbiorów orzecznictwa. Korzystanie z komputerów na etapie pisemnym jest dozwolone.
2)
Podczas etapu ustnego aplikant może korzystać z tekstów prawnych jedynie za zgodą przewodniczącego komisji.
IV.
1) Oceny prac pisemnych dokonują niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji egzaminacyjnej, z których każdy wystawia na piśmie swoją umotywowaną ocenę i przekazuje ją przewodniczącemu komisji lub innemu członkowi komisji egzaminacyjnej. W razie rozbieżności ostateczną ocenę ustala cała komisja.
2)
Wyniki prac pisemnych ocenia się następująco: celująco, bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie.
3)
Otrzymanie przez aplikanta oceny niedostatecznej, choćby z jednej pracy pisemnej, oznacza, że egzamin został złożony z wynikiem niedostatecznym.
V.
1) Egzamin adwokacki odbywa się przed komisją egzaminacyjną. Komisja składa się z 5-7 osób powołanych przez okręgową radę adwokacką. W skład komisji wchodzi ponadto z urzędu delegat Naczelnej Rady Adwokackiej oraz przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości. Komisji przewodniczy jeden z jej członków wyznaczony przez okręgową radę adwokacką. Okręgowa rada adwokacka powołuje również zastępców członków komisji na wypadek przeszkody w pełnieniu czynności przez członka komisji egzaminacyjnej.
2)
Niedopuszczalna jest zmiana składu komisji w trakcie ustnego etapu ustnego egzaminu danego aplikanta.
3)
Członek komisji, który sprawował funkcję patrona aplikanta, nie może brać udziału w egzaminowaniu tego aplikanta ani też dokonywać oceny jego pracy pisemnej.
4)
Okręgowa rada adwokacka może powołać więcej niż jedną komisję egzaminacyjną, w zależności od czasu trwania egzaminu i liczby zdających.
5)
Patron zdającego aplikanta może uczestniczyć w egzaminie w charakterze obserwatora.
VI.
Etap ustny egzaminu obejmuje wiedzę z zakresu: prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa karnego, postępowania karnego, prawa karnego skarbowego, prawa wykroczeń, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego, prawa spółek prawa handlowego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa finansowego, prawa konstytucyjnego, prawa europejskiego, prawa ustrojów sądów, samorządu adwokackiego, innych organów ochrony prawnej działających w Rzeczypospolitej Polskiej, warunków wykonywania zawodu adwokata i etyki tego zawodu.
VII.
Pytania i zadania egzaminacyjne oraz akta sądowe i adwokackie przygotowuje komisja egzaminacyjna powołana przez okręgową radę adwokacką.
VIII.
Członek komisji egzaminacyjnej może egzaminować z więcej niż jednego przedmiotu.
IX.
1) Etap ustny egzaminu polega na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi na pytania z poszczególnych zagadnień, wylosowanych przez zdającego z większej liczby pytań.
2)
Członkom komisji egzaminacyjnej przysługuje prawo zadawania zdającemu dodatkowych pytań z zakresu objętego pytaniem egzaminacyjnym.
X.
Okręgowa rada adwokacka może przeprowadzić etap ustny egzaminu grupowo, ale tylko w grupach liczących najwyżej 3 osoby. Etap ustny poszczególnego aplikanta nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny.
XI.
1) Komisja egzaminacyjna prowadzi protokół egzaminu oddzielnie dla każdego zdającego, wystawia osobno oceny z etapu pisemnego i ustnego z każdego przedmiotu oraz ogólną ocenę: celującą, bardzo dobrą, dobrą, dostateczną, niedostateczną.
2)
Ocena niedostateczna choćby z jednego przedmiotu każdego etapu egzaminu oznacza, że egzamin został złożony z wynikiem niedostatecznym.
3)
Ocena ogólna jest średnią wszystkich pozytywnych ocen zdającego z etapu pisemnego i ustnego. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
XII.
Nieusprawiedliwione odstąpienie od egzaminu adwokackiego, także nieusprawiedliwione odstąpienie od egzaminu ustnego, oznacza złożenie egzaminu z wynikiem niedostatecznym.
XIII.
Wynik egzaminu adwokackiego ogłasza przewodniczący komisji. Zdającemu, który uzyskał pozytywny wynik egzaminu, wręcza się dyplom, którego wzór został ustalony przez Prezydium NRA.
XIV.
W przypadku niedostatecznego wyniku egzaminu egzamin adwokacki może być powtórzony tylko raz w terminie wyznaczonym przez okręgową radę adwokacką, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 6 miesięcy ani dłuższy niż 12 miesięcy.
XV.
Pozytywny wynik egzaminu stanowi podstawę do podjęcia przez okręgową radę adwokacką uchwały o wpisie na listę adwokatów, na wniosek zainteresowanego.